Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

400 funtów dodatku na energię w UK nie dla wszystkich? Liz Truss chce go odebrać dla lepiej zarabiających

Liz Truss może pozbawić „osób lepiej zarabiających” planowanej zniżki na rachunki za energię w wysokości 400 funtów – poinformował The Telegraph.

Simon Clarke, główny sekretarz skarbu i kluczowy zwolennik Liz Truss, powiedział, że to „dziwne”, że bogaci ludzie również skorzystaliby z jałmużny i zasugerował, aby rząd kierowany przez minister spraw zagranicznych zbadał, czy takie płatności mogą być zatrzymane.


Dodał, że istniejący plan Rishiego Sunaka „nie jest naprawdę konserwatywnym rozwiązaniem tego problemu”.

Według planów każde gospodarstwo domowe uzyska 400 funtów z rachunków za energię w październiku w ramach pakietu wsparcia przedstawionego przez pana Sunaka w maju, zanim zrezygnował z funkcji ministra finansów.

Gospodarstwa domowe uzyskają zniżkę w wysokości 66 funtów na rachunkach za energię w październiku i listopadzie, wzrastającą do 67 funtów każdego miesiąca od grudnia do marca 2023 roku.

Bezzwrotna zniżka będzie udzielana co miesiąc, niezależnie od tego, czy konsumenci płacą miesięcznie, kwartalnie, czy posiadają przypisaną kartę płatniczą.

Rishi Sunak wezwał w maju bogatych ludzi, którzy otrzymają od rządu zniżkę na rachunki za energię w wysokości 400 funtów, aby przekazali ją na cele charytatywne.


Kanclerz ogłosił, że wszystkie gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii otrzymają tej zimy rabat w wysokości 400 funtów na rachunki za gaz i energię elektryczną, aby złagodzić kryzys związany ze wzrostem kosztów życia.

Oznacza to jednak, że nawet najbogatsi mieszkańcy Wielkiej Brytanii otrzymają zniżki, kiedy niekoniecznie będą ich potrzebować.

Ci, którzy są właścicielami kilku domów, otrzymają również zniżkę na rachunki za energię w wysokości 400 GBP za każdy z nich.

W zeszłym tygodniu pan Sunak, który będzie kontynuował plan, powiedział, że przekaże własną wpłatę na cele charytatywne.

Kiedy ten argument został przedstawiony ministrowi finansów, powiedział, że przekaże na cele charytatywne wszelkie pieniądze, które otrzyma z tego programu.

Przyznał w Sky News, że on nie potrzebuje dodatkowej pomocy, ale zaoferowanie zniżki wszystkim było najłatwiejszym sposobem, aby pomóc dziesiątkom milionów ludzi.

Truss i Sunak są skłóceni o swoje rywalizujące plany pomocy gospodarstwom domowym.


Simon Clarke powiedział, że Truss miała rację, chcąc przesunąć podejmowanie zobowiązań dotyczących pomocy aż do października, kiedy więcej będzie wiadomo o wzrostach cen.

„Uważam, że to dość dziwne, że osoby o wysokich zarobkach otrzymują zniżkę 400 funtów na rachunki” – powiedział.

Zobacz też:


„Jako konserwatyści powinniśmy z pewnością wierzyć w najlepsze ukierunkowanie pieniędzy podatników, aby rzeczywiście osiągnąć najlepszą wartość i utrzymać obciążenie skarbu na jak najniższym poziomie” - dodał.

Według The Telegraph zespół Truss nie zdecydował jeszcze, na jakim poziomie dochodu zamierza zatrzymać przyznawanie zniżki.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Kolejne 400 GBP dodatku w styczniu. Kto zyska, a kto straci?
 Czytaj następny artykuł:
Pomoc w wysokości 1500 GBP na opłacenie rachunków – jak złożyć wniosek