Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Kolejna podwyżka kredytów hipotecznych w UK już we wrześniu

Dwa miliony właścicieli domów zostanie dotkniętych kolejną podwyżką spłat kredytów hipotecznych w przyszłym miesiącu.

Według ekonomistów Bank Anglii podniesie stopę procentową o pół punktu procentowego drugi miesiąc z rzędu, po gorszym niż oczekiwano wzroście inflacji.


Urząd Statystyk Narodowych ujawnił, że ceny wzrosły o 10,1 procent w ciągu 12 miesięcy do lipca, co jest największym skokiem od 40 lat.

Zdaniem wielu prognostów zmusi to Komitet Polityki Pieniężnej (MPC), który zbierze się 15 września, do podwyższenia stóp procentowych z 1,75% do 2,25 procent.

Gdy banki przejdą podwyżkę oprocentowania, oznacza to, że dwa miliony brytyjskich gospodarstw domowych korzystających ze standardowej zmiennej stopy procentowej (SVR) lub ofert hipotecznych o oprocentowaniu śledzącym, będą musiały spłacać większy kredyt.

Według obliczeń osoby z kredytem hipotecznym 170 000 funtów zostaną obciążone dodatkowymi 42 funtami miesięcznie lub 504 funtami rocznie.


Niektórzy eksperci jednak przewidują, że na początku Nowego Roku stopy procentowe wzrosną do 4 procent, a obliczenia firmy doradczej Blick Rothenberg pokazują, że przeciętny kredyt hipoteczny może wzrosnąć prawie 2400 funtów rocznie.

Ci, którzy mają większe kredyty hipoteczne, ucierpią jeszcze bardziej.

Posiadacz kredytu hipotecznego z hipoteką w wysokości 200 000 funtów prawdopodobnie zapłaci dodatkowo 576 funtów rocznie, jeśli Bank Anglii poprze podwyżkę do 2,25 procent.

Zobacz też:


Natomiast ta dodatkowa płatność wzrośnie do 1488 funtów rocznie, jeśli stopy procentowe osiągną 3% i do 2784 funtów, jeśli osiągną 4%.

Osoby z kredytem hipotecznym w wysokości 300 000 funtów musiałyby zapłacić dodatkowo 876 funtów rocznie po wzroście oprocentowania do 2,25 procent, podczas gdy podwyżka do 4 procent doprowadziłaby do płacenia dodatkowych 4 188 funtów rocznie.

Bank Anglii, który spodziewa się, że inflacja osiągnie szczyt na poziomie około 13 procent, dąży do obniżenia inflacji do poziomu 2 procent, ale oczekuje się, że nie zostanie ona osiągnięta co najmniej do połowy 2024 roku.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Dantejskie sceny na pokładzie Ryanaira. Doszło do awantury i rękoczynów
 Czytaj następny artykuł:
Uwaga: Ponad 50 plaż w UK zanieczyszczone wpływem niebezpiecznych ścieków do morza