Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Johnson: Brytyjczycy muszą zaakceptować wyższe rachunki za energię, ponieważ „Ukraińcy płacą krwią”

Boris Johnson podczas niespodziewanej wizyty w Kijowie wezwał Brytyjczyków do poniesienia bólu związanego z wyższymi rachunkami za gaz, ponieważ Ukraińcy „płacą krwią”.

Odbywając ostatnią podróż na Ukrainę przed opuszczeniem urzędu, Johnson zobowiązał się do stworzenia dalszego pakietu pomocy wojskowej o wartości 54 milionów funtów, w tym bezzałogowego nadzoru i systemów rakietowych.


Johnson powiedział, że rosyjski prezydent Putin był „szalony”, rozpoczynając inwazję, a opór był jak „nieugięty ukraiński bokser”.

BBC poinformowało, że ​​Johnson ostrzegł również, że brytyjskie gospodarstwa domowe będą „musiały znieść kryzys wzrostu kosztów utrzymania”, aby przeciwdziałać „nieuniknionej manipulacji cenami energii przez Rosję”.

Powiedział: „Wiemy też, że jeśli płacimy rachunki za energię za zło Władimira Putina, naród ukraiński płaci swoją krwią”.

„I dlatego wiemy, że musimy trzymać się kursu. Bo gdyby Putin miał odnieść sukces, żaden kraj na obrzeżach Rosji nie byłby bezpieczny i… to byłoby zielonym światłem dla każdego autokraty na świecie, który chciałby zmienić granice siłą” - dodał.

W środę wieczorem rosyjskie pociski uderzyły w pociąg pasażerski na stacji we wschodniej Ukrainie, zabijając co najmniej 15 osób i raniąc 50 kolejnych, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


Ukraina obchodziła w środę Dzień Niepodległości. Tego dnia minęło również pół roku wojny.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagranym z tej okazji przemówieniu powiedział, że naród ukraiński „odrodził się pod wpływem ataku Rosji z 24 lutego”.

Jak dodał, w ciągu minionego półrocza Ukraińcy „zmienili historię, świat i zmienili się sami”. - Teraz wiemy naprawdę, kto jest naszym bratem i przyjacielem, a kto jest przypadkowym znajomym. Komu jesteśmy potrzebni i kto otwiera przed nami drzwi. Cały świat teraz wie, kim są Ukraińcy i czym jest Ukraina. Nikt nie powie już, że tu jest Rosja. Zaczęliśmy się szanować, zrozumieliśmy, że nikt nas nie pozbawi niepodległości — podkreślił prezydent Ukrainy.

Według Zełenskiego „ukraiński naród zainspirował swoim męstwem cały świat”. „Daliśmy ludzkości nadzieję na to, że sprawiedliwość jeszcze nie zginęła na tym cynicznym globie. Że zwycięża nie siła, lecz prawda. Nie pieniądze, lecz wartości. Nie ropa naftowa, a człowiek” — powiedział.


Zełenski wygłosił przemówienie przed pomnikiem niepodległości w Kijowie. Na nagraniu widać puste ulice centrum stolicy. Jak zauważa Reuters, to prawdopodobnie efekt ostrzeżeń przed rosyjskimi prowokacjami z powodu święta.

Zełenski zapowiedział też, że Ukraina odbije wschodni region Donbasu i Krym „jakąkolwiek możliwą drogą”.

Zobacz też:


Na Facebooku, gdzie zamieścił nagranie, napisał m.in.: „Spotykamy się w tym dniu w innych okolicznościach, warunkach, a nawet w różnych strefach czasowych, ale z jedynym celem — zachować niepodległości i zwycięstwo Ukrainy! Jesteśmy zjednoczeni. Szczęśliwego Dnia Niepodległości, Ukraino!”.


Źródło:x-news, BBC

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair dodaje milion miejsc do rozkładu lotów z biletami od 29,99 GBP
 Czytaj następny artykuł:
Nagranie CCTV uchwyciło 4 strzały podczas morderstwa 9-latki w UK