Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Uwaga na fałszywe maile dotyczące 500 GBP dodatku na energię

Przestępcy zarabiają na kryzysie energetycznym, oferując fałszywe dodatki za energię, aby spróbować nakłonić ofiary do przekazania danych osobowych i danych konta bankowego lub kart płatniczych.

Policja twierdzi, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni otrzymała prawie 1600 zgłoszeń o podejrzanych wiadomościach e-mail z odsyłaczami do złośliwych stron internetowych, których celem jest kradzież informacji osobistych i finansowych.


Fałszywe e-maile wyglądają, jakby pochodziły od regulatora energetycznego Ofgem i są zatytułowane „Zażądaj zwrotu rachunków już teraz” lub „Uzyskaj 500 GBP dodatku już teraz”. Czasami zamiast 500 GBP w tytule maila widnieje inna suma dodatku.

Maile informują odbiorców, że należy im się płatność w ramach nowego programu rządowego, mającego na celu pomóc ludziom poradzić sobie z rosnącymi kosztami gazu i energii elektrycznej.

W mailach podany jest również link rzekomo do strony oferującej dodatek, która w rzeczywistości wyłudza dane osobowe i dane kont bankowych lub kart.

Detektyw główny inspektor Hayley King z londyńskiej policji powiedział: „To haniebne, że w czasach trudności finansowych przestępcy atakują członków społeczeństwa, twierdząc, że są uprawnieni do otrzymywania dodatków i zwrotów pieniędzy”.


„Jeśli wiadomość e-mail jest prawdziwa, firma nigdy nie będzie nakłaniać Cię do przekazania Twoich danych. Zawsze poświęć chwilę na rozważenie, czy otrzymana wiadomość jest prawdziwa”.

„Zawsze zachęcamy ludzi, aby postępowali zgodnie z radą Take Five, aby powstrzymać oszustwa i dokładnie zastanowili się przed podaniem swoich danych osobowych i finansowych”.

Policja obawia się z powodu trudności finansowych wywołanych wzrostem kosztów życia, że wielu odbiorców zostanie oszukanych i poda swoje dane przestępcom wysyłającym te e-maile.

Rzecznik Ofgem powiedział: „Ochrona konsumentów jest naszym najwyższym priorytetem i niepokojące jest to, że wrażliwi klienci są w ten sposób oszukiwani, gdy ludzie już i tak bardzo walczą, żeby przetrwać”.


„Dlatego jako regulator energii, oprócz wydawania własnych ostrzeżeń i porad, poprosiliśmy wszystkich dostawców energii o zapewnienie jasnych i aktualnych informacji o oszustwach na ich stronach internetowych”.

Policja poinformowała, że każdy, kto otrzyma podejrzaną wiadomość e-mail, może przekazać ją na adres report@phishing.gov.uk w celu sprawdzenia.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Sprawdź, gdzie zakupy podrożały najbardziej w UK. Porównanie Tesco, Asda, Morrisons, Sainsbury's i Aldi
 Czytaj następny artykuł:
Funt szterling spadł do najniższego poziomu od 1985 r.