Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Czy w UK będzie Bank Holiday w dniu pogrzebu królowej?

Wczoraj wieczorem gospodarstwa domowe w całym kraju usłyszały o się śmierci królowej.

Ludzie składają kwiaty przed Pałacem Buckingham, Zamkiem Windsor i bramami Balmoral, by oddać hołd najdłużej panującej monarchini.

Zrozumiałe jest, że nie podjęto jeszcze decyzji, czy dzień pogrzebu królowej będzie dniem wolnym od pracy, choć przez wielu będzie on traktowany jako nieoficjalny dzień wolny od pracy, niektóre firmy zostaną zamknięte i pracownicy odesłani do domu.


Rząd wkrótce zdecyduje o długości żałoby narodowej, która już się rozpoczęła, wiele wydarzeń zostanie odwołanych z szacunku dla zmarłej monarchini.

Możliwe, że rząd ogłosi również, że dzień pogrzebu będzie dniem wolnym od pracy w formie Dnia Żałoby Narodowej.

Okres żałoby rozpoczyna się w piątek i trwa około 10 dni.

Chociaż pogrzeb a co za tym idzie, Narodowy Dzień Żałoby powinien przypadać w niedzielę 18 września, pałac nie potwierdził jeszcze daty.


Pojawiło się już wiele pytań dotyczących tego, co stanie się z krajem po śmierci królowej – podsumowanie znajdziecie poniżej.

Czy jest już nowy monarcha?

Tak. Książę Walii jest królem. Został władcą natychmiast po śmierci matki. Wieczorem Jego Wysokość ma przemówić do narodu w telewizyjnym przemówieniu, w którym złoży hołd swojej matce i zobowiąże się do pełnienia funkcji głowy państwa.

Czy Camilla jest teraz królową?

Tak jest królową jako żona króla. Królowa publicznie poparła ją, by używała tego tytułu, a Camilla jest teraz nazywana „Jej Wysokość Królowa”.

Jest królową-małżonką jak królowa matka, a nie królową, jak Elżbieta II.

Czy szkoły zostaną zamknięte?

Ministerstwo Edukacji poinformowało, że szkoły i uczelnie w Anglii powinny pozostać otwarte w okresie żałoby normalnie.

W wiadomości do dyrektorów DfE przekazało, że wyda dalsze wytyczne po potwierdzeniu szczegółów pogrzebu przez rodzinę królewską.

Zobacz też:


DfE dziś poinformowało: „Szkoły i placówki edukacji powinny pozostać otwarte. Chociaż oczekuje się normalnej frekwencji, dyrektorzy nadal mają prawo zezwalać na urlopy dla uczniów w wyjątkowych okolicznościach”.

Czy wydarzenia zostaną odwołane?

Tak, jednak to zależy od organizatorów. Wydarzenia sportowe w Wielkiej Brytanii zostały już odwołane. Premier League i EFL rozważają odwołanie planowanych meczów weekendowych.

Czy sklepy zostaną zamknięte?

Oczekuje się, że większość sklepów pozostanie otwarta, choć niektóre zostaną zamknięte w dniu pogrzebu, szczególnie te znajdujące się w pobliżu trasy procesji.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Uwaga nadchodzą silne burze. Met Office wydało żółty alert
 Czytaj następny artykuł:
Żałoba narodowa w UK – kraj opłakuje śmierć królowej Elżbiety II