Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Król Karol ze wzruszeniem podziękował swojej „kochanej mamie”

Podczas swojego pierwszego telewizyjnego przemówienia do narodu król Karol III obiecał służyć narodowi Wielkiej Brytanii z „lojalnością, szacunkiem i miłością”.

Przemawiając po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II, król złożył hołd jej „miłości, przywiązaniu, przewodnictwu, zrozumieniu i przykładowi”.


„Królowa Elżbieta miała dobrze przeżyte życie; dotrzymała obietnicy służby i żalem opłakuje ją po jej odejściu. Tę obietnicę służby na całe życie odnawiam i składam dzisiaj Wam” – powiedział.

- Podobnie jak czyniła to królowa ze swoim ogromnym poświęceniem, ja także uroczyście przyrzekam, że przez całą resztę mojego życia, którą da mi Bóg, będę przestrzegać zasad konstytucyjnych, które są w sercu naszego narodu — obiecał król.

„Przez całe życie Jej Wysokość Królowa, moja ukochana matka, była inspiracją i przykładem dla mnie i całej mojej rodziny, mamy wobec niej największy dług, jaki każda rodzina może mieć wobec swojej matki”.

Król powiedział, że „uczucie, podziw i szacunek”, jakie wzbudziła królowa, „stały się znakiem rozpoznawczym jej panowania”.


„Jak może zaświadczyć każdy członek mojej rodziny, łączyła te cechy z ciepłem, humorem i nieomylną zdolnością dostrzegania w ludziach tego, co najlepsze” - dodał.

Swoje przemówienie Karol zakończył emocjonalnym hołdem złożonym Kochanej Mamie: „Zanim rozpoczniesz swoją ostatnią wielką podróż, by dołączyć do mojego zmarłego taty, chcę po prostu powiedzieć: dziękuję. Dziękuję za twoją miłość i poświęcenie dla naszej rodziny, i rodzinie narodów, którym tak rzetelnie służyłaś przez wszystkie te lata. Niech zastępy aniołów ci śpiewają, kiedy będziesz składana do grobu” — powiedział brytyjski monarcha.

Zobacz też:


Najstarszy syn zmarłej królowej wrócił do Londynu z Aberdeen, po tym, jak udał się do Balmoral, aby być z 96-latnią matką w jej ostatnich godzinach.

Po przybyciu do Pałacu Buckingham Jego Wysokość spotkał życzliwych ludzi czekających na zewnątrz.

Król uścisnął dłonie dziesiątkom ludzi, a także został przytulony i pocałowany przed przejściem przez bramę Pałacu Buckingham wraz z żoną u boku.


Mimo żalu monarcha już zaczął pełnić królewskie obowiązki, w piątek odbył pierwszą audiencję z premier Liz Truss w Pałacu Buckingham.

Nowy król zostanie formalnie ogłoszony monarchą podczas historycznej Rady Akcesyjnej w sobotę, a ceremonia ma być po raz pierwszy transmitowana w telewizji.

Proklamacja główna zostanie odczytana publicznie przez Wielkiego Herolda Anglii z balkonu Friary Court w Pałacu św. Jakuba.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
William i Kate otrzymali tytuł księcia i księżnej Walii
 Czytaj następny artykuł:
Bank Anglii opóźnia decyzję o podniesieniu stóp procentowych, z powodu śmierci królowej