Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Król Karol III zostanie dziś formalnie ogłoszony monarchą

Król Karol III zostanie dziś oficjalnie ogłoszony monarchą podczas Rady Akcesyjnej, która po raz pierwszy w historii będzie transmitowana przez telewizję.

O godzinie 10:00 król złoży swoją deklarację i przysięgę w Pałacu św. Jakuba.


Dołączy do niego książę Kornwalii i Cambridge oraz królowa-małżonka Camilla, a także premier Liz Truss i jej rząd.

Tajna Rada, w skład której wchodzą politycy, starsi członkowie duchowieństwa i sędziowie Sądu Najwyższego, najpierw zbierze się bez króla, aby ogłosić nowego monarchę i załatwić sprawy związane z proklamacją.

Następnie król zorganizuje swoją pierwszą Tajną Radę i złoży osobistą deklarację i przysięgę, że „przejmie obowiązki i odpowiedzialność suwerenności” i pójdzie śladami swojej zmarłej matki.

Proklamacja główna zostanie po raz pierwszy publicznie odczytana przez Wielkiego Herolda Anglii z balkonu z widokiem na Friary Court w St. James's w Pałacu św. Jakuba o godzinie 11 rano.


Gdy proklamacja zostanie odczytana, Królewski oddział artylerii konnej wystrzeli 41 salw w Hyde Parku.

Po tym nastąpi odczytanie kilku innych proklamacji w całym kraju, druga zostanie odczytana w City of London na Royal Exchange dziś w południe, a kolejne proklamacje w Szkocji, Irlandii Północnej i Walii jutro w południe.

O godzinie 13 flagi wrócą na pełną wysokość masztu i pozostaną tam przez 24 godziny, następnie ponownie zostaną opuszczone do połowy masztu.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Udostępnijcie: Zaginęła 16-latka z Birmingham. Policja prosi o pomoc w jej odnalezieniu
 Czytaj następny artykuł:
William i Kate otrzymali tytuł księcia i księżnej Walii