Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

David Cameron ubrany na granatowo podczas proklamacji króla, mimo żałoby narodowej

David Cameron wyróżniał się tym, że nie założył czarnego garnituru na ceremonię proklamacji króla Karola III.

Były premier miał na sobie granatowy garnitur i jasnoniebieską koszulę na posiedzeniu Rady Akcesyjnej, mimo że naród był w okresie żałoby po królowej Elżbiecie II, która zmarła w czwartek w wieku 96 lat.


Większość uczestników miała na sobie czarne garnitury z białymi koszulami, co skłoniło Brytyjczyków obserwujących ceremonię z domu do pytania, dlaczego Cameron ubrał się inaczej.

Jedna osoba napisała w mediach społecznościowych: „Kto pozwolił mu pojawić się w niebieskim ubraniu?” Inny powiedział: „Dlaczego David Cameron jest jedyną osobą niebieskim?”

Ponad 200 członków tajnej rady – grupa głównie wysokich rangą polityków, byłych i obecnych, niektórzy członkowie monarchii i inne osobistości narodowe – było obecnych, aby wysłuchać Urzędnika Rady odczytującego Proklamację.

Wśród nich byli dawni premierzy Sir John Major, Sir Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron, Theresa May i Boris Johnson; członkowie gabinetu; i byli arcybiskupi Canterbury i Yorku.


Wszyscy stali, jak się uważa, ​​konwencja taka została ustanowiona przez królową Wiktorię, aby takie spotkania były krótkie.

Król Karol III oddał hołd panowaniu zmarłej królowej „niezrównanej w czasie trwania, poświęceniu i oddaniu”, ponieważ został formalnie ogłoszony nowym monarchą narodu.

Król mówił poruszająco o swojej matce i smutku, jaki przeżywa jego rodzina, ale powiedział, że „współczucie okazywane przez tak wielu mojej siostrze i braciom” było „największą pociechą”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
„Była przy mnie w najsmutniejszych dniach mojego życia” – Wzruszający hołd Williama dla królowej
 Czytaj następny artykuł:
Stewardessa wybuchła płaczem, gdy pilot poinformował o śmierci królowej