Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bank Anglii wydał oświadczenie dotyczące wymiany gotówki w UK

Śmierć królowej Elżbiety II zapoczątkowała wiele zmian w całej Wielkiej Brytanii.

Ponieważ Karol został oficjalnie królem Karolem III w sobotę, oznacza to, że codzienne przedmioty z wizerunkiem królowej będą musiały zostać wymienione.


Pieniądze i znaczki mają się zmienić, ale te z jej wizerunkiem są nadal aktualne.

Bank Anglii potwierdził w oświadczeniu, że banknoty i monety nadal będą prawnym środkiem płatniczym, ale zapowiedział, że ogłosi więcej planów przejścia na pieniądze z wizerunkiem Karola po okresie żałoby narodowej.

W oświadczeniu napisano: „Pracownicy Banku Anglii chcą wyrazić szczere kondolencje rodzinie królewskiej po wiadomości o śmierci Jej Królewskiej Mości Elżbiety II”.

Gubernator Andrew Bailey powiedział: „Z głębokim smutkiem dowiedziałem się o śmierci Jej Królewskiej Mości. W imieniu wszystkich członków Banku chciałbym przekazać najgłębsze kondolencje Rodzinie Królewskiej. Dla większości z nas jest jedyną znaną nam głową państwa i zostanie zapamiętana jako inspirująca postać dla naszego kraju i Wspólnoty Narodów”.


„Jako pierwszy monarcha, który pojawia się na banknotach Banku Anglii, ikoniczne portrety królowej są synonimem niektórych z najważniejszych prac, jakie wykonujemy. Obecne banknoty z wizerunkiem Jej Królewskiej Mości nadal będą prawnym środkiem płatniczym. Kolejne ogłoszenie dotyczące istniejących banknotów Banku Anglii zostanie wydane po zakończeniu okresu żałoby”.

Chociaż Bank Anglii nie potwierdził jeszcze daty zmiany monet i gotówki, prawdopodobnie nastąpi znacząca faza przejścia między banknotami z Królową a gotówką z Królem Karolem.

Plany w tym zakresie istniały od dłuższego czasu, a nowa gotówka będzie produkowana i wprowadzana do powszechnego obiegu, podczas gdy stare pieniądze będą stopniowo wycofywane.


Jednak wizerunek królowej jest używany w walucie nie tylko w Wielkiej Brytanii.

Jest również używany w krajach, takich jak Kanada, Australia i Nowa Zelandia – i one również w końcu wycofają gotówkę z jej wizerunkiem.

W Wielkiej Brytanii jest obecnie w obiegu 80 miliardów funtów z królową Elżbietą II na rewersie.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Trumna z ciałem królowej przybyła do Pałacu Buckingham, gdzie spędziła ostatnią noc
 Czytaj następny artykuł:
Królowa po raz ostatni opuściła Szkocję. Trumna jest w drodze do Londynu