Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Prawie 3 miliony ptaków zabite z powodu epidemii ptasiej grypy w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania zmaga się z największym w historii wybuch hem epidemii ptasiej grypy, w tym roku jak dotąd ubito 2,8 miliona drobiu i ptaków żyjących w niewoli.

Chociaż niszczycielski wpływ choroby został dobrze udokumentowany wśród dzikich ptaków, zwłaszcza w populacjach ptaków morskich w Szkocji, Walii i północnej Anglii, dane przedstawione przez The Independent pokazują, jak ogromne żniwo pochłania epidemia wśród zwierząt gospodarskich.

Do tej pory w całym kraju wystąpiły 144 ogniska w obiektach komercyjnych, z czego 120 ognisk w Anglii, 11 przypadków w Szkocji, siedem przypadków w Walii i sześć przypadków w Irlandii Północnej.


Pomimo uśmiercenia milionów ptaków z powodu infekcji, rząd stwierdził, że liczby te stanowią niewielką część ogólnej produkcji drobiu, która wynosi około 20 milionów ptaków ubijanych tygodniowo.

Choroba, znana jako wysoce zjadliwa ptasia grypa, wywodzi się z intensywnie hodowanego drobiu w Chinach, ale dzięki dzikim populacjom ptaków migrujących, a także światowemu handlowi, choroba rozprzestrzeniła się na Europę i Amerykę Północną, wywierając znaczący wpływ na gospodarstwa i lokalne populacje ptaków.

Rząd poinformował, że ryzyko zarażenia wysoce zjadliwej ptasiej grypy od dzikich ptaków jest obecnie oceniane jako „średnie” – co oznacza wydarzenie, że występuje to regularnie.

W sumie ponad 1600 dzikich ptaków do tej pory uzyskało wynik pozytywny, ale rzeczywista skala problemu jest znacznie większa.

Martin Fowlie z RSPB powiedział The Independent: „Epidemia wpłynęła na nasze ptaki morskie na bezprecedensową skalę. Jest ona niewątpliwie najgorszą epidemią wirusa, jaką kiedykolwiek widzieliśmy. Szacujemy, że dotyczy to setek tysięcy”.


Dotknięte gatunki obejmują niektóre z ważnych na całym świecie kolonii głuptaków, wydrzyków wielkich i rybitw w Wielkiej Brytanii, chociaż wiadomo, że dotknięta jest ogromna liczba innych gatunków, w tym orły i maskonury.

James Mottershead, przewodniczący rady ds. drobiu w Krajowym Związku Rolników, powiedział, że hodowcy drobiu „nie chcą przeżywać kolejnego roku takiego jak ten” i wezwał hodowców ptaków do wprowadzenia silnych środków bezpieczeństwa biologicznego w celu ochrony zwierząt gospodarskich.

„Sektor drobiowy przeszedł bardzo trudny rok w związku z zagrożeniem ptasią grypą. Utrzymanie dobrych środków bezpieczeństwa biologicznego jest ważne dla wszystkich hodowców ptaków, niezależnie od tego, czy jesteś komercyjnym rolnikiem, czy kimś, kto hoduje niewielką liczbę kur w ogrodzie” - dodał.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia uspokaja, że zagrożenie dla zdrowia ludzi i bezpieczeństwa żywności ze strony wirusa jest niskie.


Przy prawidłowo ugotowanym drobiu i produktach drobiowych, w tym jajach, nie istnieje zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Jest to wirus, który nie jest wysoce patogenny. Według obecnego stanu wiedzy nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Zobacz też:


Według UKHSA ludzie mogą się zarazić ptasią grypą tylko w przypadku bardzo bliskiego kontaktu z zakażonym ptactwem.

Nie ma dowodów świadczących, że wirus jest zdolny przenosić się między ludźmi.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Amazon w UK anuluje dostawy w czasie pogrzebu królowej
 Czytaj następny artykuł:
W Pype Hayes Park w Erdington pojawił się znak z napisem „Zakaz psów”