Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Funt szterling ponownie spadł do najniższego poziomu od 37 lat

Funt brytyjski spadł do najniższego poziomu od 37 lat, po tym, jak w sierpniu sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii odnotowała największy spadek w tym roku.

Jest to spowodowane tym, że kupujący ograniczyli wydatki z powodu gwałtownie rosnących cen.


Według Urzędu Statystyk Narodowych (ONS) sprzedaż w zeszłym miesiącu spadła o 1,6 proc. w porównaniu z lipcem, ponad trzykrotnie w porównaniu z prognozami ekonomistów.

To spowodowało, że funt spadł o 1 punkt procentowy w stosunku do dolara, spadając do 1,13 dolara po raz pierwszy od 1985 roku.

Spadek funta odnotowano w 30. rocznicę Czarnej Środy w 1992 roku, kiedy załamanie funta zmusiło Wielką Brytanię do wycofania się z mechanizmu kursowego.

W UK po raz pierwszy od lipca 2021 r., kiedy zniesiono wszystkie ograniczenia Covid, nastąpiły spadki we wszystkich obszarach sprzedaży – w tym żywności, produktów nieżywnościowych i paliw.

Sprzedaż detaliczna jest o 5,4 proc. niższa niż rok temu, co pokazuje presję na budżety konsumentów, ponieważ płace nie nadążają za niebotycznie wysoką inflacją i rosnącymi rachunkami za energię.


Kryzys spowodował, że zaufanie konsumentów spadło do rekordowo niskiego poziomu, a wielu Brytyjczyków ogranicza wydatki, aby pozwolić sobie na niezbędne produkty.

Dane te zapowiadają również ciężką zimę dla detalistów, którzy stoją w obliczu gwałtownego wzrostu kosztów własnych oraz spadku sprzedaży.

Zobacz też:


Funt szterling był tego lata pod presją silnej waluty amerykańskiej, jednak fatalne odczyty wzrostu przyczyniły się do kolejnych spadków.

Najniższy poziom funta szterlinga w stosunku do dolara wynosił 1,0545 dolara w marcu 1985 r., tuż przed zawarciem umowy Plaza Accord, kiedy to niektóre z największych gospodarek świata podjęły działania, aby powstrzymać superdolara z epoki Reagana.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
David Beckham we łzach. Po 13 godzinach w kolejce złożył hołd królowej
 Czytaj następny artykuł:
8 milionów emerytów w UK otrzyma 300 GBP na opłacenie rachunków za energię