Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Zmiana zasad Universal Credit w UK. Tysiące osób mogą stracić benefity w przyszłym tygodniu

Osoby ubiegające się o Universal Credit w Wielkiej Brytanii powinni być świadomi zmian, które wejdą w życie w przyszłym tygodniu.

Mogą one spowodować, że będą musieli wypełnić więcej zobowiązań, aby zachować swoje świadczenia.


Od przyszłego tygodnia nastąpi podwyższenie progu Administration Earnings Threshold (AET), który decyduje, w której „grupie roboczej” zostaną umieszczone osoby otrzymujące Universal Credit.

Ten próg określa, ile trzeba szukać pracy podczas otrzymywania płatności.

Gdy AET wzrośnie w przyszłym tygodniu, około 114 000 osób zostanie przeniesionych z grupy roboczej „light touch” do grupy „intensywnego poszukiwania pracy” (intensive work search).

Od 26 września próg ten wzrośnie z 355 funtów do 494 funtów miesięcznie lub z 567 funtów do 782 funtów miesięcznie dla wspólnych wniosków.

Jeśli czyjeś dochody przekraczają te stawki – które są równoważne jednej osobie pracującej 12 godzin tygodniowo lub parze 19 godzin tygodniowo – zostanie umieszczony w grupie roboczej „light touch”.


W tej grupie nie trzeba szukać pracy i ma się mniej bezpośredniego kontaktu z Jobcentre.

Jeśli ktoś zarabia poniżej tych progów, znajdzie się w grupie „intensywne poszukiwanie pracy”, co oznacza, że będzie musiał szukać pracy lub przepracować więcej godzin – w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że straci płatności Universal Credit.

Osoby należące do grupy „intensive work search” otrzymają w każdym tygodniu określoną liczbę godzin, w których muszą szukać pracy.

Zobacz też:


Będą one musiały udowodnić, że szukają pracy, składają podania o pracę i rejestrują się w agencjach pracy.

Będą też mogły zostać poproszone do stworzenia i utrzymywania profili zawodowych, poszukiwania referencji i o inne działania, które mają na celu zwiększenie prawdopodobieństwa zatrudnienia.


Ilość czasu, który taka osoba musi na to poświęcić, będzie zależeć od osobistej sytuacji, w tym warunków zdrowotnych i zobowiązań w zakresie opieki nad dzieckiem.

Minister ds. pracy i emerytur Thérèse Coffey powiedziała, że​​nowe podejście „pomoże wnioskodawcom w szybkim powrocie do świata pracy, jednocześnie zapewniając pracodawcom dostęp do ludzi, których szukają i potrzebują”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Wszystkie brytyjskie firmy otrzymają duży pakiet wsparcia obniżający rachunki
 Czytaj następny artykuł:
Cięcia podatków w Wielkiej Brytanii. Kto na tym skorzysta?