Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielkie obniżki podatków w UK. Minister finansów ogłosił mini budżet

Brytyjski Minister finansów Kwasi Kwarteng przedstawił dzisiaj pakiet obniżek podatków w Wielkiej Brytanii o wartości 45 miliardów funtów.

Przedstawiając swój „Budżet kryzysowy”, który został przez media nazwany największym zamachem na pobieranie podatków od 1972 r., minister finansów obniżył górną stawkę podatku dla około 660 000 najlepiej zarabiających osób w Wielkiej Brytanii.


Stawka zostanie obniżona z 45% na 40%, co oznacza, że osoby zarabiające około 150 000 funtów zaoszczędzą średnio 10 000 funtów rocznie.

Jeśli chodzi o osoby mniej zarabiające, minister finansów wycofał podwyżki składek na ubezpieczenie społeczne i przyspieszył 1-procentową obniżkę podstawowej stawki podatku dochodowego o rok.

Oznacza to, że obniżka podstawowej stawki podatku z 20% do 19% zostanie wprowadzona w kwietniu 2023 roku, czyli rok wcześniej niż planowano.

Planowana podwyżka podatku dochodowego od osób prawnych z 19% do 25% również zostanie zniesiona, a opłata skarbowa dla nabywców domów zostanie obniżona.


Aby pobudzić rynek nieruchomości, Kwasi Kwarteng zniósł opłatę skarbową dla nabywców domów o wartości do 250 000 funtów.

Kwarteng powiedział, że jego posunięcie – ze skutkiem natychmiastowym – spowoduje całkowite zwolnienie 200 000 osób z opłaty skarbowej.

Minister finansów podniósł próg, poniżej którego nie należy płacić opłaty skarbowej ze 125 000 GBP do 250 000 GBP – oraz z 300 000 GBP do 425 000 GBP dla kupujących po raz pierwszy.

Wcześniej była nakładana opłata 2 procent w przypadku domów o wartości od 125 000 do 250 000 funtów – lub 5 procent w przypadku drugiego domu.


Minister finansów zapowiedział też zmniejszanie benefitów, jeśli ludzie nie wywiążą się ze swoich zobowiązań związanych z poszukiwaniem pracy.

W swoim oświadczeniu w Izbie Gmin kanclerz ogłosił również:

  • Zamrożenie cła na piwo, wino, cydr i napoje spirytusowe.
  • Zniesienie limitów premii dla bankierów
  • Powstanie nowej strefy inwestycyjnej z celowymi obniżkami podatków i rozluźnieniem przepisów dotyczących planowania zagospodarowania.
  • Plany przyspieszenia dużych projektów infrastrukturalnych, w tym projektów drogowych, kolejowych i energetycznych.
  • Działania zmierzające do narzucenia surowszych warunków związkom zawodowym, które chcą strajkować, poddając pod głosowanie oferty płacowe.

Rząd argumentuje, że podjęte działania przyczynią się do pobudzenia wzrostu gospodarczego i zwiększenia podatku na finansowanie usług publicznych.

Zobacz też:


Krytycy twierdzą jednak, że środki te stanowią ryzyko, gdy dług publiczny jest już wysoki, a koszty zaciągania pożyczek rosną.

-
 Czytaj poprzedni artykuł:
Nowy dodatek w wysokości 200 GBP na rachunki za paliwo, od dziś w części UK
 Czytaj następny artykuł:
Dokładna kwota, o jaką wzrośnie wynagrodzenie w UK od listopada


Gorące Tematy

Boksy reklamowe