Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Co oznacza spadek wartości funta dla mieszkańców Wielkiej Brytanii?

Funt brytyjski osiągnął rekordowo niski poziom w stosunku do dolara, ponieważ zapowiedzi dalszych obniżek podatków przez ministra finansów Kwasiego Kwartenga i obawy o wyższe stopy procentowe osłabiły zaufanie inwestorów.

Jednak w jaki sposób spadek wartości funta może wpłynąć na codzienne życie ludzi i firm w Wielkiej Brytanii?

1. Wyższe ceny

Spadek wartości funta spowoduje wzrost cen towarów i usług importowanych do Wielkiej Brytanii z zagranicy.

Dzieje się tak dlatego, że gdy funt jest słaby w stosunku do dolara lub euro to firmy w Wielkiej Brytanii płacą więcej za import takich rzeczy, jak żywność, surowce lub części z zagranicy.

Firmy mogą zdecydować się na przeniesienie tych wyższych cen na swoich klientów.

Jest to szczególnie dotkliwe, bo dzieje się to w czasie, gdy koszty życia rosną w najszybszym tempie od prawie 40 lat.

2. Nowa presja na ceny energii i paliwa

Koszty energii to jedna z rzeczy, które prawdopodobnie wzrosną wraz ze spadkiem wartości funta.

Cena całego gazu używanego w Wielkiej Brytanii jest oparta na dolarze – nawet jeśli gaz jest produkowany w UK.

Premier Liz Truss w celu uporania się z gwałtownie rosnącymi rachunkami za gaz i energię elektryczną wprowadziła gwarancję ceny energii, która określa najwyższą kwotę, jaką dostawcy mogą pobierać od gospodarstw domowych za każdą jednostkę zużywanej przez nie energii.

Jednak spadek wartości funta może spowodować, że dostawcy znajdą się pod dodatkową presją i będą musieli płacić więcej za energie.

Budżety gospodarstw domowych od dłuższego czasu cierpią z powodu wzrostu kosztów paliwa w ostatnich miesiącach.


Fakt, że ceny ropy są oparte na dolarach, oznacza, że ​​paliwo może być również droższe dla brytyjskich kierowców, ponieważ jego import przez firmy paliwowe będzie kosztować więcej.

Chociaż ceny ropy spadały w ostatnich tygodniach, konsumenci raczej nie dostrzegą korzyści ze względu na spadek wartości funta.

3. Wyższe raty niektórych kredytów hipotecznych

Spadający funt prawdopodobnie spowoduje wzrost inflacji. Aby więc ograniczyć wzrosty cen, Bank Anglii będzie szybciej i częściej podnosić stopy procentowe.

Bank Anglii poinformował, że „nie zawaha się” dokonać kolejnej podwyżki stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji po tym, jak funt spadł do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego.

Jest to jeden ze sposobów, w jaki Bank może próbować kontrolować rosnące ceny – poprzez zwiększanie kosztów pożyczania i zachęcanie ludzi do pożyczania mniej i wydawania mniejszej ilości gotówki, a także do oszczędzania.

Zobacz też:


Bank Anglii poinformował, że na następnym posiedzeniu 3 listopada dokona pełnej oceny, czy powinien zmienić stopy procentowe.

Po oświadczeniu banku eksperci wydali nowe prognozy, że do wiosny przyszłego roku stopy procentowe mogą wzrosnąć z obecnych 2,25% do 5,8%, aby ograniczyć inflację, czyli tempo wzrostu cen dla konsumentów.

Samuel Tombs, główny ekonomista w Pantheon Macroeconomics, powiedział, że jeśli stopy procentowe wzrosną zgodnie z przewidywaniami, przeciętne gospodarstwo domowe odnawiające w pierwszej połowie przyszłego roku dwuletni kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu i racie 863 funtów może oczekiwać wzrostu miesięcznych płatności do 1490 GBP.

Nawet jeśli nie masz kredytu hipotecznego, zmiany stóp procentowych mogą nadal mieć na Ciebie wpływ, ponieważ pożyczkodawcy mogą zdecydować się na zwiększenie opłat pobieranych od kart kredytowych, kredytów bankowych lub kredytów samochodowych.

4. Droższe wyjazdy zagraniczne

Dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii planujących wyjazd za granicę, spadek kursu funta oznacza, że zapłacą więcej za ​​ich wakacje, zwłaszcza hotel i wyżywienie.

Spadek wartości funta może również spowodować, że linie lotnicze staną w obliczu gwałtownego wzrostu kosztów, co przełoży się na ceny biletów lotniczych.


Warto zauważyć, że funt stracił również na wartości wobec kilku walut — w tym euro, które również spadło do najniższego poziomu od 20 lat w obliczu recesji i obaw o bezpieczeństwo energetyczne podczas wojny, jaką toczy Rosja na Ukrainie.

Ekspert branży turystycznej, Simon Calder, zwrócił jednak uwagę, że spadek wartości funta może sprawić, że Wielka Brytania będzie bardziej atrakcyjna dla przyjeżdżających turystów szukających tańszych wakacji.

Mimo że z perspektywy branży hotelarskiej i turystycznej jest to zaletą, może spowodować zwiększony popyt wśród zagranicznych turystów i wzrost cen, który odczują Brytyjczycy chcący spędzić wakacje w UK.

5. Zwiększenie zarobków brytyjskich firm sprzedających towary za granicą

Niektóre firmy w Wielkiej Brytanii mogą zyskać dzięki spadkowi wartości funta w stosunku do dolara lub euro.

Tańszy funt sprawia, że ​​ludzie z całego świata mogą taniej kupować towary i usługi od brytyjskich firm, co czyni je bardziej konkurencyjnymi.


Może to przynieść pewne korzyści firmom borykającym się z dodatkową biurokracją i kontrolami celnymi wprowadzonymi po Brexicie.

Według ostatnich danych europejskich eksport do bloku handlowego spadł o prawie 14% w 2021 r. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Słabość funta sprawia również, że Wielka Brytania jest atrakcyjnym miejscem dla międzynarodowych inwestorów, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Jak obniżki podatków w UK wpłyną na Twoje miesięczne wynagrodzenie
 Czytaj następny artykuł:
Nowe monety, znaczki i banknoty z wizerunkiem Karola III trafią do obiegu w UK