Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ogromny wzrost cen żywności w UK. Zapłacimy 10,6% więcej niż rok temu

Wielka Brytania odczuwa skutki wojny na Ukrainie i spadek wartości funta. Mieszkańcy Wysp mierzą się ze znacznymi wzrostami cen żywności.

Z najnowszych danych wynika, że ​​kupujący zapłacą za żywność aż 10,6% więcej niż rok temu.

Według British Retail Consortium i indeksu Nielson IQ ogólna inflacja cen w sklepach wzrosła we wrześniu do 5,7% z 5,1% w sierpniu, co stanowi rekordowy wzrost od 2005 roku.


Natomiast ceny żywności poszybowały w zeszłym miesiącu w górę z 9,3% do 10,6%.

Wzrost cen żywności jest napędzany między innymi przez wojnę Rosji na Ukrainie, przez którą wzrosły ceny zbóż, pasz, nawozów i oleju roślinnego.

„Wojna na Ukrainie i wynikający z niej wzrost cen pasz dla zwierząt, nawozów, pszenicy i olejów roślinnych nadal podnoszą ceny żywności” – powiedziała dyrektor generalna BRC Helen Dickinson.

„Detaliści walczą też z ogromną presją cenową ze strony słabego funta, rosnących rachunków za energię i światowych cen towarów, wysokich kosztów transportu, napiętego rynku pracy i skumulowanego obciążenia kosztami nałożonymi przez rząd” – dodała.

Najbardziej wzrosły ceny świeżej żywności, kosztuje ona aż 12,1% więcej niż przed rokiem, dla porównania w sierpniu kosztowała 10,5% więcej.


Natomiast artykuły, które można długo przechowywać, jak makarony i pomidory w puszkach wzrosły do 8,6%, w porównaniu z 7,8 procent miesiąc wcześniej.

Chociaż letnia susza zmniejszyła niektóre zbiory, inne produkty skorzystały z przedłużającego się nasłonecznienia, co doprowadziło do spadku cen owoców i warzyw, takich jak truskawki, jagody i pomidory.

Inflacja artykułów niespożywczych wzrosła z 2,9% w sierpniu do 3,3%, w dużej mierze napędzana przez wzrost cen sprzętu AGD, produktów do majsterkowania i ogrodnictwa, które drożeją z powodu rosnących kosztów transportu.

-
 Czytaj poprzedni artykuł:
Obniżki podatków w UK przyniosą korzyści tylko najbogatszym
 Czytaj następny artykuł:
Jak obniżki podatków w UK wpłyną na Twoje miesięczne wynagrodzenie


Gorące Tematy

Boksy reklamowe