Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Tysiące kierowców w UK ukaranych mandatami 100 GBP, po zmianach ograniczeń prędkości

Tysiące kierowców zostało ukaranych mandatami w całej Wielkiej Brytanii po wprowadzeniu nowych zmian dotyczących ograniczeń prędkości.

Władze miast, w tym Rada Miejska Birmingham, wprowadziły nowe strefy 20 mil na godzinę, co doprowadziło do nałożenia około 32 000 grzywien w całej Wielkiej Brytanii.


W Birmingham wprowadzono szereg pilotowych stref prędkości 20 mil na godzinę, a planuje się wprowadzenie ich znacznie więcej w całym mieście.

Ruch ten jest krytykowany przez działaczy, takich jak dziennikarz motoryzacyjny, były prezenter Top Gear, Quentin Wilson, który powiedział MailOnline: „Ograniczenie prędkości do 20 mil na godzinę zdyskredytuje inne inicjatywy związane z bezpieczeństwem drogowym i zrazi konsumentów samochodów”.

Krytycy zauważają, że na niektórych ulicach limit prędkość został zwiększony drastyczne, bo z 40 mph na 20 mph dlatego tak dużo kierowców tego nie zauważyło i zostało niesłusznie ukaranych.

Według doniesień brytyjskich mediów policja w całym kraju zmniejszyła również swoją tolerancję na przekraczanie prędkości, o 1 milę na godzinę.

Przykładowo wcześniej londyńska policja dawała 10 procent swobody w zakresie przekraczania prędkości plus dodatkowe 3 mile na godzinę.


Oznaczało to, że kierowcy jadący w strefie 20 mil na godzinę mogli jechać z prędkością do 25 mil na godzinę, zanim spotkała ich kara.

Jednak zmiana w wytycznych dotyczących luzu oznacza, że​​limit podobno spadł teraz do 24 mil na godzinę.

West Midlands Police zapytana o zmniejszenie tolerancji w regionie West Midlands poinformowało tylko krótko: „Nasze stanowisko jest takie, że kierowcy nigdy nie powinni przekraczać oznakowanych ograniczeń prędkości”.

Tymczasem w raporcie dotyczącym ograniczenia prędkości do 20 mil na godzinę, zatytułowanym: „Wolniej jest bezpieczniej” przeprowadzonym przez Birmingham City Council, zbadano wpływ ograniczenia prędkości na ilość wypadków śmiertelnych, powodujących poważne obrażenia i innych kolizji w ciągu trzech lat.

Wprowadzenie nowych ograniczeń prędkości w obszarze pilotażowym w Centrum Birmingham spowodowało spadek średniej prędkości z 27,9 mil na godzinę do 25,7 mil na godzinę, co oznacza spadek o 2,2 mil na godzinę.

Jednak w innych częściach miasta odnotowano dużo niższy spadek.


Raport wykazał, że ilość wypadków śmiertelnych lub z poważnymi obrażeniami w ciągu trzech lat poprzedzających program spadła ze 171 do 158 w ciągu 3 lat od rozpoczęcia badania.

Natomiast liczba ofiar w tym samym okresie spadła z 225 do 204 w tym obszarze pilotażowym.

Zobacz też:


W centrum miasta liczba wypadków śmiertelnych lub poważnymi obrażeniami spadła z 58 w ciągu trzech lat poprzedzających program do 47 w ciągu trzech lat po nim. Liczba ofiar spadła z 70 do 65.

Ilość wszystkich wypadków w tym czasie spadła o trzy procent.

-
 



Czytaj poprzedni artykuł:
Dzięki brytyjsko-polskiej współpracy, polska armia otrzymała nowe wyrzutnie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe
 Czytaj następny artykuł:
Nawet 4904 GBP dodatków dla osób o niskich dochodach w UK. Jak się o nie ubiegać?


Gorące Tematy

Boksy reklamowe