Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Supermarkety w UK będą racjonować jajka. Ratunkiem może być import z Polski

Niektóre z największych brytyjskich supermarketów rozważają wprowadzenie racjonowania jajek lub import ich z Polski w obliczu nadchodzącego kryzysu.

Według The Sun w branży toczą się teraz pilne rozmowy na temat tego, jak poradzić sobie z kryzysem związanym z brakiem jajek.


Niedobór jaj został częściowo spowodowany przez kolejną epidemię ptasiej grypy, ale także jest to efekt domina spowodowany śmiercią milionów ptaków podczas letniej fali upałów.

W sierpniu Ministerstwo Środowiska, Rolnictwa i Spraw Wiejskich stwierdziło, że jest „głęboko zaniepokojone” skalą śmiertelności kurcząt w przemysłowych kurnikach, ponieważ ptaki ginęły z powodu wyczerpania upałem, gdy temperatury osiągnęły rekordowo wysoki poziom.

Do tej pory około 48 milionów kurcząt w Wielkiej Brytanii zostało też uśmierconych w wyniku kryzysu ptasiej grypy, który dotknął kurczęta hodowane zarówno na mięso, jak i na jaja.

Problemy zostały zaostrzone przez wielu rolników, którzy odeszli z branży, ponieważ rosnące koszty sprawiły, że trudniej jest osiągnąć zysk.

Spowodowało to, że w UK jest mniejsza liczba kur niosek niż kiedykolwiek wcześniej.


Rolnicy obwiniają ogromny wzrost kosztów pasz, spowodowany wojną na Ukrainie, która spowodowała gwałtowny wzrost cen zbóż.

Rozważane jest importowanie większej liczby jajek z zagranicy w tym z Polski.

Importowanie jaj jednak prawdopodobnie doprowadzi do wyższych cen dla kupujących ze względu na dodatkowe koszty transportu, w czasie, gdy Brytyjczycy już teraz borykają się z gwałtownie rosnącymi cenami żywności.

Zobacz też:


Według oficjalnych danych cena pudełka z tuzinem jajek wzrosła już o ponad 22 procent.

Podczas gdy kupujący płacą teraz o 20 pensów więcej za 12 jajek, rolnicy otrzymują tylko 4 pensy więcej.

W ostatnich tygodniach w niektórych oddziałach Sainsbury's i Aldi pojawiły się znaki wskazujące na problemy z dostawami jajek.


W Sainsbury's można było zauważyć napis: „Nie możesz znaleźć jajek, których szukasz? W tej chwili mamy do czynienia z problemami z dostawcami. Przepraszamy za wszelkie kłopoty z tego powodu”.

W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii wyprodukowano 11,3 miliarda jaj i konieczne było zaimportowanie kolejne 1,4 miliarda, aby zaspokoić popyt.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii zazwyczaj konsumują 13,5 miliarda jaj rocznie.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Mężczyzna zamordowany w domu w Birmingham
 Czytaj następny artykuł:
Dodatek 300 GBP miesięcznie dla właścicieli domów w UK