Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ostrzeżenie przed inteligentnymi licznikami. 150 000 domów zdalnie przełączone na droższe plany

Inteligentne liczniki to liczniki gazu i energii elektrycznej, które automatycznie przesyłają odczyty energii i pokazują, ile energii zużywasz.

Jednak mogą być one zdalnie sterowane przez firmy energetyczne, co, jak ostrzega Ofgem, wiąże się z alarmującym ryzykiem.

Regulator branży energetycznej Ofgem wysłał alarmujące ostrzeżenie o rosnącej liczbie gospodarstw domowych wyposażonych w inteligentne liczniki, które są zdalnie przenoszone na droższe plany.


Podnosi to rachunki bez ostrzeżenia dla wielu gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii, a w niektórych przypadkach i pozostawia „uboższych klientów” bez prądu na tygodnie.

Firmy energetyczne mogą korzystać z technologii inteligentnych liczników, aby przełączyć inteligentne liczniki klientów, którzy są zadłużeni, na liczniki przedpłatowe bez konieczności posiadania nakazu (który zwykle jest wymagany, aby wejść do domu i zainstalować licznik przedpłatowy).

Ponieważ taryfy przedpłatowe są droższe niż zwykłe taryfy licznikowe, zmiana może narazić gospodarstwa domowe, które nie są w stanie pokryć dodatkowych kosztów, na poważne ryzyko, szczególnie jeśli nie są świadome, że ich dostawca zmienił plan płatności jednym naciśnięciem przycisku.

Zobacz też:


W ramach liczników przedpłatowych klienci muszą płacić za gaz i energię elektryczną dużo z góry i kosztuje ona dużo więcej.

Firmy energetyczne są również w stanie odliczyć dług od doładowań, a gospodarstwa domowe, które nie będą w stanie doładować liczników, ryzykują całkowitym odłączeniem od zasilania.

Przełączenie klienta z zainstalowanym inteligentnym licznikiem na tryb przedpłaty, jest bardzo proste dla dostawcy energii.


W normalnych okolicznościach firmy energetyczne musiałyby wystąpić o nakaz i zainstalować fizyczne urządzenie, prawdopodobnie dając gospodarstwom domowym więcej czasu na przygotowanie się do zmiany i przynajmniej dając im ostrzeżenie.

Według danych Ofgem, w zeszłym roku ponad 152 000 gospodarstw domowych wyposażonych w inteligentne liczniki zostało zdalnie przełączonych przez dostawcę energii na droższe plany przedpłatowe.

Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy taki los spotkał 60 000 gospodarstw domowych w UK.

Ogromny wzrost cen energii oznacza, że ​​tendencja do zdalnego przełączania będzie się utrzymywać.


Ofgem poinformował, że „niektórzy ubożsi klienci byli bez prądu przez kilka dni, a nawet tygodni”, a organ handlu energią przyznał, że „popełniono błędy”.

Kelly, która nie chciała ujawniać swojego nazwiska w BBC, powiedziała, że ​​jej rachunki wzrosły ponad dwukrotnie, z 200 funtów miesięcznie do ponad 430 funtów, gdy ceny poszybowały w górę dla milionów Brytyjczyków w związku z kryzysem energetycznym.

Matka dwójki dzieci, która pracuje w niepełnym wymiarze godzin i otrzymuje 320 funtów Universal Credit miesięcznie, powiedziała BBC, że zadłużyła się na około 1000 funtów, gdy walczyła z rosnącymi cenami.

„Od stycznia dzwoniłam do EDF, żeby to załatwić”, powiedziała. „Wtedy dostałam list, w którym napisali, że przełączą mój dom na licznik przedpłatowy”.


Kelly ponownie próbowała porozmawiać ze swoim dostawcą i powiedziała BBC, że komunikacja była bardzo słaba.

Potem, w październiku, po prostu dostała SMS-a z informacją, że teraz korzysta z planu przedpłatowego i ma 3 funty na koncie.

Rzecznik EDF powiedział BBC, że przejście na licznik przedpłatowy było „ostatecznością” po szeroko zakrojonych próbach omówienia wsparcia i uzgodnienia rozwiązania z klientem.

Rzecznik dodał: „W tej sytuacji przeniesienie klienta do płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem uniemożliwi mu dalsze naliczanie długu w niekontrolowanym tempie i skłoni klienta do przejęcia kontroli nad bieżącymi płatnościami za energię”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Ciągnęła psa drogą za skuterem inwalidzkim. Wstrząsające nagranie z Erdington
 Czytaj następny artykuł:
Złodzieje samochodów przyłożyli maczetę do gardła mężczyzny w Birmingham