Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Brexit bez wątpienia zaszkodził gospodarce Wielkiej Brytanii, twierdzi szef lotnisk

Szef największej brytyjskiej grupy lotnisk powiedział, że „nie ma wątpliwości”, że Brexit zaszkodził brytyjskiej gospodarce, dodając, że „masowo zaostrzył” niedobory pracowników.

Charlie Cornish, dyrektor naczelny MAG, który jest właścicielem lotnisk w Manchesterze, Stansted i East Midlands, powiedział, że problemy z rekrutacją powodują, że Wielka Brytania jest mniej konkurencyjna.


Lotnisko w Manchesterze było jednym z obiektów najbardziej dotkniętych zakłóceniami w tym roku, ponieważ brak personelu sprawił, że nie było w stanie obsłużyć popytu na podróże po pandemii Covid-19.

Przez to, na tym, jak i na wielu Lotniskach w Wielkiej Brytanii tworzyły się ogromne kolejki i można było zauważyć sceny chaosu w halach bezpieczeństwa i halach bagażowych.

Przemawiając na konferencji Airlines 2022 w Londynie, Cornish powiedział: „Nie ma wątpliwości, że Brexit zaszkodził gospodarce Wielkiej Brytanii, powiedziałoby to 99% czołowych ekonomistów. Wystarczy teraz spojrzeć na tempo wzrostu”.

„Jeśli się nic nie zmieni, zdolność Wielkiej Brytanii do bycia konkurencyjnym krajem będzie ulegać erozji każdego roku. Potrzebujemy, aby rząd Wielkiej Brytanii zastanowił się, jak faktycznie przywrócić rozsądny plan wzrostu gospodarczego, biorąc też pod uwagę z lotnictwo” - dodał.


Cornish powiedział, że podczas gdy inne czynniki, takie jak pandemia Covid-19, strukturalnie zmieniły siłę roboczą, problemy zostały zaostrzone przez mniejszą liczbę Europejczyków przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii.

„To szkodzi zdolności brytyjskiego sektora lotniczego do rekrutacji siły roboczej na dużą skalę i w odpowiednim tempie” – powiedział, dodając, że przed brexitem ten problem nigdy nie istniał.

„Lotnictwo jest całkowicie powiązane z PKB. Musimy przeprowadzić otwartą rozmowę: jak rozwiązać problemy związane z brexitem? Jeśli spojrzeć na ożywienie gospodarcze w UE, wyprzedza ona znacznie Wielką Brytanię. Nikt nie może powiedzieć, że to nie z powodu Brexitu”.

Willie Walsh, szef globalnej organizacji lotniczej i były szef IAG — właściciela British Airways, powiedział, że istnieją wyraźne oznaki, że brytyjskie lotnictwo odbudowuje się wolniej niż europejskie.


„Ze wszystkiego, co zauważyłem, [Brexit] zniszczył Wielką Brytanię” – powiedział.

„Nie słyszałem, aby jakikolwiek polityk mówił o jakichkolwiek korzyściach i nie widzę żadnych korzyści Brexitu dla lotnictwa” – dodał.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
UK nie może zależeć od imigracji. Czasy taniej siły roboczej muszą się skończyć, twierdzi Keir Starmer
 Czytaj następny artykuł:
Sześć urządzeń pobierających najwięcej energii. Wyłącz je lub zamień, aby zaoszczędzić 1000 GBP rocznie