Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rishi Sunak ostrzega przed paraliżującą zimą, inflacją i głęboką recesją w UK

Wysokie ceny energii, gwałtownie rosnąca inflacja, strajki i rosnące listy oczekujących w NHS przyniosą „trudną” zimę, ostrzegł wczoraj Rishi Sunak.

Premier Wielkiej Brytanii przygotowywał naród na nadchodzące nieszczęśliwe miesiące, za które obwiniał skutki pandemii i konflikt na Ukrainie.


Po posiedzeniu rządu, na którym dyskutowano, jak stawić czoła kryzysom, oficjalny rzecznik premiera powiedział: „Patrząc w przyszłość na zimę, trzeba powiedzieć, że będzie to trudny okres dla kraju spowodowany wstrząsami wtórnymi światowej pandemii i trwającym konfliktem na Ukrainie”.

Ministrowie przyspieszyli teraz opracowywanie planów mających na celu „złagodzenie wyzwań” związanych z tragicznymi zaległościami NHS, strajkami w różnych branżach, w tym pielęgniarkami i pracownikami kolei, oraz 11-procentowymi podwyżkami cen.

Stało się tak, gdy Wielka Brytania stała się jedną z najgorzej radzących sobie gospodarek w rozwiniętym świecie – z prognozami wskazującymi, że gospodarka skurczy się o 0,4 procent w przyszłym roku.

Podczas gdy pielęgniarki głosowały za strajkiem, sekretarz zdrowia Steve Barclay ostrzegł, że zaległości NHS zostały już „znacząco zaostrzone” przez pandemię.

Downing Street poinformowało, że 400 000 osób czeka obecnie ponad 52 tygodnie na operacje, w porównaniu z zaledwie 1600 przed uderzeniem pandemii Covid-19.


Pracownicy kolei, urzędnicy służby cywilnej i pracownicy Royal Mail również podejmują akcje protestacyjne.

Ceny żywności i koszty ogrzewania doprowadziły inflację do najwyższego od 41 lat poziomu 11,1%.

Rzecznik powiedział, że nie dyskutowano o potencjalnych przerwach w dostawie prądu, ale podkreślił, że ministrowie „przygotowują się na wszystkie ewentualności”.

Dodał: „Mamy dość zróżnicowane zaopatrzenie w energię. Wiatr na morzu nadal dostarcza ogromnej ilości naszej energii, szczególnie w miesiącach zimowych”.

National Grid wydał wczoraj pierwsze ostrzeżenie o potencjalnych przerwach w dostawie prądu w Wielkiej Brytanii.


National Grid, który odpowiada za dostawy gazu i energii elektrycznej ostrzegł, że w niektórych częściach Wielkiej Brytanii zwiększone zużycie energii we wtorek 22 listopada może spowodować przerwy w dostawie prądu około godziny 19:00.

Chociaż od czasu wydania ustanowiono plany awaryjne i alert został wycofany, według brytyjskich mediów są to oznaki, że mogą nadejść „znacznie trudniejsze dni”.

-
 Czytaj poprzedni artykuł:
49000 GBP rachunków za energię. Klienci dużej firmy wezwani do sprawdzenia swoich kont
 Czytaj następny artykuł:
Ostrzeżenie pogodowe w UK. Kraj czekają silne wiatry i ulewy


Gorące Tematy

Boksy reklamowe