Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wezwie wojsko do kierowania karetkami i na zastępstwa w szpitalach

Według brytyjskich mediów personel sił zbrojnych Wielkiej Brytanii jest przygotowywany do prowadzenia karetek pogotowia i zastępowania personelu w szpitalach.

Najnowszy scenariusz pokazuje plany awaryjne, jakie opracowuje brytyjski rząd w związku z zapowiadanymi akcjami strajkowymi podczas najbliższej zimy.


Urzędnicy ds. zdrowia i obrony opracowują strategię awaryjną, ponieważ kierowcy karetek i ratownicy medyczni rozważają dołączenie do pielęgniarek podczas strajków w nadchodzących miesiącach.

Jak donosi The Times, rząd mógłby wykorzystać pomoc wojskową do protokołu władz cywilnych (Maca), aby utrzymać działanie kluczowych usług w NHS podczas dużych strajków.

Maca była używana podczas pandemii COVID-19, aby pomóc personelowi medycznemu borykającemu się ze szczepionkami, testami i dostawą sprzętu ochronnego.

Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej nie złożyło jeszcze formalnej prośby o pomoc do Ministerstwa Obrony, ale rzeczniczka rządu powiedziała, że współ​​pracuje z NHS nad szeregiem opcji „zarządzania zakłóceniami w usługach zdrowotnych i opiekuńczych podczas akcji protestacyjnych”.

Dodała: „Szpitale zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić pacjentom i społeczeństwu bezpieczeństwo, jednak zaplanowane wizyty mogą wymagać odwołania, a opieka w nagłych wypadkach będzie traktowana priorytetowo tylko dla osób potrzebujących pilnego leczenia”.


W rozmowie ze Sky News minister biznesu Grant Shapps powiedział: „Rząd zawsze analizuje plany awaryjne, ale nie ma żadnych natychmiastowych planów, aby to zrobić”.

„Właściwie, NHS ma dość dobrze opracowane plany na wszelkiego rodzaju zakłócenia” - dodał.

W zeszłym tygodniu pielęgniarki ze związku zawodowego Royal College of Nursing (RCN) głosowały za strajkiem w całej Anglii, Walii i Irlandii Północnej w sporze o płace i warunki pracy.

Tysiące innych pracowników służby zdrowia obecnie przeprowadzają głosowania w sprawie strajków, w tym położne, fizjoterapeuci i młodsi lekarze.

Zapytany o strajki, Shapps powiedział, że żądanie RCN dotyczące podwyżki płac o 19% podsyci inflację i może doprowadzić do „spirali”, która podniesie ceny.

W niedzielę minister transportu Mark Harper powiedział również, że podwyżki płac w sektorze publicznym zgodnie z rosnącą inflacją są „nieosiągalne”.


Jednak Kevin Rowan, szef służb publicznych powiedział na Kongresie Związków Zawodowych (TUC), że odmowa podwyżek płac w obawie o wzrost inflacji była „wyborem politycznym”.

„Gdyby opodatkowali zyski kapitałowe i podatek od darowizn według tej samej stawki jak podatek dochodowy, byłoby wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapłacić każdemu pracownikowi służby zdrowia, który odczuwa inflację, ale rząd decyduje się na opodatkowanie pracowników, a nie na opodatkowanie majątku” – powiedział dla Sky News.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Groźna choroba zakaźna wykryta u 50 nielegalnych imigrantów w UK
 Czytaj następny artykuł:
Ciała dwojga dzieci znalezione w domu w Walii. 3 osoby aresztowane