Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Inflacja cen żywności osiągnęła rekordowy poziom w UK

Inflacja cen żywności w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosła, wywierając większą presję na kupujących w sklepach i supermarketach.

Najnowsze dane z British Retail Consortium (BRC) pokazują, że inflacja cen żywności osiągnęła 12,4 proc. Ceny sklepowe wzrosły z 11,6% w październiku.


Indeks cen sklepowych BRC-Nielsen IQ pokazuje, że inflacja świeżej żywności wzrosła jeszcze wyżej do 14,3% – w porównaniu z 13,3% w zeszłym miesiącu.

Koszt mięsa, jaj i nabiału odnotował największy skok cen, podczas gdy ceny kawy również nagle „wystrzeliły”.

Gwałtowny wzrost cen energii, paszy dla zwierząt i transportu jest przyczyną podwyżek, a koszty przenoszone są na klientów w sklepach.

Dyrektor naczelny BRC, Helen Dickinson, powiedziała: „Zima wygląda coraz bardziej ponuro, ponieważ ceny ciągle rosną”.


„Chociaż istnieją oznaki, że presja cenowa i wzrost cen mogą zacząć słabnąć w 2023 r., świąteczna radość zostanie w tym roku osłabiona, ponieważ gospodarstwa domowe ograniczą wydatki sezonowe, aby priorytetowo potraktować to, co najważniejsze”.

Mike Watkins, szef ds. sprzedaży detalicznej i analizy biznesowej w NielsenIQ, powiedział: „Przy wciąż rosnących cenach, koszt świąt Bożego Narodzenia będzie w tym roku wyższy, a kupujący będą bardziej uważnie zarządzać swoimi budżetami niż kiedykolwiek”.

Istnieje kilka różnych wskaźników mierzących inflację żywności w Wielkiej Brytanii – z których wszystkie pokazują, o ile więcej gospodarstwa domowe płacą obecnie w sklepach.

Naukowcy z Kantar oszacowali inflację żywności na 14,7% – najwyższy poziom od 14 lat – podczas gdy Urząd Statystyk Narodowych (ONS) stwierdził, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 16,4%.


Ogólna stopa inflacji wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI) – która daje szerszy obraz wzrostu cen, nie tylko żywności – osiągnęła 11,1% w ciągu 12 miesięcy do października.

To wzrost z 10,1% we wrześniu, co oznacza, że ​​inflacja w Wielkiej Brytanii pozostaje dwucyfrowa.

Kiedy wskaźnik inflacji rośnie, oznacza to, że koszty życia stają się coraz droższe – więc pieniądze nie mają takiej samej wartości jak kiedyś.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Kobieta aresztowana za usiłowanie zabójstwa dwóch 10-letnich chłopców
 Czytaj następny artykuł:
Czy w tym roku będą białe święta w UK?