Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ceny domów w UK odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat

Według ostatnich doniesień średnia cena domu spadła o 1,4% miesiąc do miesiąca w listopadzie, co oznacza największy spadek od czerwca 2020 r.

Listopadowy spadek nastąpił po spadku o 0,9% miesiąc do miesiąca w październiku.


W całej Wielkiej Brytanii roczny wzrost cen domów gwałtownie zwolnił z 7,2% w październiku do 4,4%, w listopadzie.

Średnia cena domu w listopadzie wyniosła 263 788 funtów, podało Nationwide Building Society.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych ogromnie wzrosło po wrześniowym minibudżecie, a podwyżki stóp bazowych Banku Anglii również podniosły koszty gospodarstw domowych przez rosnące rachunki.


Robert Gardner, główny ekonomista Nationwide, powiedział: „Konsekwencje mini-budżetu nadal wpływały na rynek w listopadzie i nastąpiło gwałtowne spowolnienie rocznego wzrostu cen domów. Ceny spadły o 1,4% miesiąc do miesiąca. Po uwzględnieniu efektów sezonowych to największy spadek od czerwca 2020 r.”.

„Podczas gdy warunki na rynkach finansowych ustabilizowały się, stopy procentowe dla nowych kredytów hipotecznych pozostają podwyższone, a rynek stracił dynamikę”.

„Przystępność cenowa mieszkań dla potencjalnych nabywców i osób przeprowadzających się stała się jeszcze bardziej napięta w czasie, gdy finanse gospodarstw domowych są już pod presją wysokiej inflacji”.

„Wygląda na to, że rynek pozostanie przytłumiony w nadchodzących kwartałach. Inflacja utrzyma się na wysokim poziomie przez jakiś czas, a stopy bankowe prawdopodobnie będą dalej rosły, ponieważ Bank Anglii stara się zapewnić spowolnienie popytu w gospodarce, aby złagodzić wewnętrzną presję cenową”.


„Perspektywy są niepewne i wiele będzie zależeć od wyników całej gospodarki, ale relatywnie miękkie lądowanie jest nadal możliwe” – dodał, zauważając, że długoterminowe koszty pożyczek spadły w ostatnich tygodniach i możliwy jest dalszy spadek.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ceny świątecznych indyków w UK mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie
 Czytaj następny artykuł:
Poznajcie najszczęśliwsze miejsce do życia w Wielkiej Brytanii