Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ważne zmiany dla milionów pracowników w UK

Zgodnie z nowymi planami rządowymi miliony pracowników w Wielkiej Brytanii będą mogły ubiegać się o elastyczny czas pracy od pierwszego dnia nowej pracy.

Rząd przedstawił szereg elastycznych opcji pracy, w tym podział pracy, elastyczny czas pracy oraz pracę w skróconych lub rozłożonych godzinach.


Pracownikom obiecano, że nowe środki dadzą im większy dostęp do elastyczności w kwestii tego, gdzie, kiedy i jak pracują.

Obecnie pracownik musi być zatrudniony w firmie przez co najmniej sześć miesięcy, zanim będzie mógł ubiegać się o elastyczny czas pracy.

Jednak ważne jest, aby pamiętać, że chociaż można o to poprosić, nie oznacza to, że Twój pracodawca musi się zgodzić.

Urzędnicy rządowi stwierdzili, że elastyczny czas pracy pomaga pracownikom godzić życie zawodowe i rodzinne.

Rząd poinformował, że chce pomagać ludziom, którzy mają obowiązki, takie jak opieka nad dziećmi lub osobami wymagającymi szczególnej troski.


Minister ds. małych przedsiębiorstw, Kevin Hollinrake, powiedział: „Dając pracownikom większy wpływ na ich sposób pracy, sprawiamy, że pracownicy są szczęśliwsi, a firmy bardziej produktywne”.

„Większa elastyczność w kwestii tego, gdzie, kiedy i jak ludzie pracują, jest integralną częścią naszego planu uczynienia Wielkiej Brytanii najlepszym miejscem do pracy na świecie”.

Jednak plany są na tym etapie tylko konsultacjami bez konkretnej daty, kiedy wprowadzi je w życie.


Ogłoszenie pojawia się wraz z wejściem w życie nowych przepisów, które pozwolą najniżej opłacanym pracować dla różnych pracodawców.

Pracownicy zatrudnieni na umowach z tygodniowym dochodem na poziomie lub poniżej dolnego limitu zarobków wynoszącego 123 GBP tygodniowo będą teraz chronieni przed egzekwowaniem wobec nich klauzul wyłączności.

Zasady te ograniczały ich możliwość pracy dla wielu pracodawców.

Jakie są obecne prawa pracownicze?

Obecnie pracownicy mają prawo domagać się elastycznego czasu pracy, jeśli są zatrudnieni w firmie przez co najmniej sześć miesięcy.

Nie oznacza to jednak, że szef firmy musi zgodzić się na prośbę, firmy mogą zabronić pracownikom pracy z domu, jeśli mają „dobre powody biznesowe”.

Jednak po wprowadzeniu nowego prawa, jeśli pracodawca nie będzie mógł uwzględnić prośby o pracę w sposób elastyczny, będzie musiał przedyskutować alternatywne opcje, zanim będzie mógł odrzucić prośbę.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Atak zimy w Wielkiej Brytanii! Temperatura spadnie do -10 stopni Celsjusza
 Czytaj następny artykuł:
Najtańszy supermarket w UK, można zaoszczędzić nawet 38 GBP