Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Dzieci urodzone w wyniku gwałtu w UK będą klasyfikowane jako ofiary

Dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii wyniku gwałtu mają być po raz pierwszy uznane przez prawo za ofiary przestępstw.

Zmiana – nazwana Prawem Daisy na cześć kobiety, która walczyła o ściganie jej ojca gwałciciela – zapewni nowe prawa tysiącom dzieci urodzonych każdego roku przez ofiary gwałtu.


Będą one uprawnione do korzystania z ustawowych usług wspierania ofiar zapewnianych przez policję, sądy i inne organy wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych oraz do uzyskania podobnych praw jak inne ofiary, takich jak wymóg bycia informowanym o postępach w sprawie oraz o terminie, w którym napastnik ich matki zostanie zwolniony z aresztu.

Zmiana zostanie wprowadzona w ramach nadchodzącej rządowej ustawy o ofiarach, dzięki czemu Anglia i Walia będą uważane za pierwsze kraje na świecie, które zapiszą ten przepis w prawie.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Center for Women's Justice (CWJ) oszacowały, że w 2021 roku w obu krajach w wyniku gwałtu mogło dojść do poczęcia ponad 3000 dzieci.

Dominic Raab, minister sprawiedliwości, powiedział: „Żadne dziecko urodzone w tych strasznych okolicznościach nie powinno być pozostawione samemu sobie, dlatego musimy zapewnić im dostęp do niezbędnego wsparcia, kiedy tylko będzie tego potrzebować. Nasza ustawa o ofiarach wzmocni ich głosy i zwiększy wsparcie dla wszystkich ofiar na każdym etapie wymiaru sprawiedliwości”.


Prawo Daisy

47-letnia Daisy, pracownica socjalna, której nazwiska nie można ujawnić, aby chronić tożsamość jej matki, przez dekadę walczyła o skazanie jej biologicznego ojca, 75-letniego Carvela Bennetta, za zgwałcenie jej biologicznej matki ponad 40 lat wcześniej.

Matka Daisy miała wtedy zaledwie 13 lat.

Wielokrotnie mówiono jej – w tym przez funkcjonariuszy policji – że nie była ofiarą, ale udało jej się doprowadzić Bennetta do odpowiedzialności w sierpniu 2021 roku.


Został skazany na 11 lat więzienia za swoje przestępstwo i został wpisany do rejestru przestępców seksualnych do końca życia.

Daisy zdobyła również poparcie komisji sprawiedliwości Izby Gmin dla „Prawa Daisy”, zgodnie z którym dzieci urodzone w wyniku gwałtu będą traktowane jako „wtórne ofiary”, co daje im oficjalną pozycję w oczach prawa i umożliwia im składanie skarg w dochodzeniach karnych.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Rachunki za telefony komórkowe i Internet wzrosną o 14% w UK
 Czytaj następny artykuł:
Rishi Sunak, jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policja wszczęła śledztwo