Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Premier Wielkiej Brytanii: Tylko „idioci” myślą, że mogę obniżyć podatki

Rishi Sunak zasugerował, że tylko „idioci” nie rozumieją, dlaczego on nie obniża od razu podatków, aby ożywić gospodarkę.

Premier upierał się, że chce obniżyć podatki, ale przekonywał, że pandemia Covid-19 i wojna Rosji na Ukrainie oznaczają, że nie może tego jeszcze zrobić.


„Nie jesteście idiotami, wiecie, co się stało” — powiedział podczas przemówienia w Morecambe w hrabstwie Lancashire.

Jego uwaga wywołała reakcję wśród posłów Partii Konserwatywnej i liderów biznesu, którzy powiedzieli, że obniżki podatków są potrzebne, aby ożywić gospodarkę.

W ostrym kontraście z premierem Sir Keir Starmer, przywódca Partii Pracy, zaatakował „niepowodzenie torysów w rozwoju gospodarki” podczas swojego wystąpienia w Davos w czwartek.

Natomiast Sir Michael Sorrell, założyciel największej na świecie grupy reklamowej, ostrzegł, że rząd musi obniżyć podatki i usunąć biurokrację, jeśli chce napędzać długoterminowy wzrost i „dotrzeć do słonecznych wyżyn”.


Awantura wokół komentarzy Sunaka wybuchła po tym, jak sir James Dyson, miliarder, przedsiębiorca, skrytykował ciężar podnoszenia podatków dla przedsiębiorstw, pisząc, że „krótkowzroczne” i „głupie” podejście rządu Sunaka utrzymuje Wielką Brytanię w stanie „Covidowej inercji”.

Na początku tego tygodnia niektórzy konserwatywni posłowie, którzy zgodzili się z programem obniżek podatków Liz Truss, spotkali się po raz pierwszy w ramach „Konserwatywnej Grupy Wzrostu”.

Przemawiając w Morecambe w czwartek, gdy odsłonił nową transzę pieniędzy wyrównawczych, premier powiedział: „Jestem konserwatystą, chcę obniżyć wasze podatki… Szczerze mówiąc, chciałbym móc to zrobić jutro, ale powodem, dla którego nie możemy, są wszystkie powody, które znacie”.

„Nie jesteście idiotami, wiecie, co się stało”.

„Przez dwa lata mieliśmy ogromną pandemię, musieliśmy zamknąć kraj, zrobić kilka niezwykłych rzeczy, które nie były tanie. Teraz toczy się wojna, która ma ogromny wpływ na inflację i stopy procentowe”.


Sunak powiedział, że potrzebne jest trochę pracy, aby stan finansów publicznych znalazł się „tam, gdzie powinien być”.

Obiecał jednak, że wzmocni gospodarkę, zapewni niższe stopy procentowe i „zapanuje nad” rosnącą inflacją.

Dodał: „Zaufajcie mi, to właśnie zamierzam dla Was zrobić w tym roku, to właśnie zamierzam zrobić, kiedy będę premierem, a jeśli zrobimy te rzeczy, będziemy mogli obniżyć wasze podatki”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Kolejne 25 GBP dodatku z powodu mrozów wpłynie na konta bankowe tysięcy rodzin w UK
 Czytaj następny artykuł:
Rachunki za telefony komórkowe i Internet wzrosną o 14% w UK