Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rekordowy wzrost cen żywności w UK. Zapłacimy około 788 GBP rocznie więcej

Według najnowszych danych branżowych inflacja w sklepach spożywczych Wielkiej Brytanii osiągnęła nowy rekordowy poziom od Bożego Narodzenia, co rozwiało nadzieje na przyspieszenie spadków cen.

Agencja Kantar Worldpanel w ciągu czterech tygodni do 22 stycznia odnotowała roczną stopę inflacji wynoszącą 16,7%.


Jest to gwałtowny wzrost w stosunku do 14,4% odnotowanych w grudniu, kiedy przeceny dokonywane przez sieci supermarketów w okresie poprzedzającym sezon świąteczny pomogły złagodzić tempo wzrostu cen.

W raporcie stwierdzono, że w wyniku podwyżek, rodziny stanęły w obliczu potencjalnego rocznego wzrostu kosztów podstawowych zakupów spożywczych o 788 GBP.

Szef działu sprzedaży detalicznej i konsumenckiej firmy Kantar, Fraser McKevitt, powiedział: „Pod koniec ubiegłego roku zauważyliśmy, że stopa inflacji cen artykułów spożywczych nieznacznie spadła, ale ta niewielka oznaka ulgi dla konsumentów była krótkotrwała”.

„Inflacja cen artykułów spożywczych wzrosła w tym miesiącu o oszałamiające 2,3 punktu procentowego do 16,7%, przekraczając poprzednie maksimum, które odnotowaliśmy w październiku 2022 r.”.


Mleko, jajka i karma dla psów to produkty, których ceny rosną najszybciej w Wielkiej Brytanii.

Ceny jajek na Wyspach poszybowały w górę nawet o 85%, narastają też obawy dotyczące potencjalnych niedoborów mleka, jeśli ceny płacone rolnikom będą dalej spadać.

Żywność, wraz z kosztami wielu innych produktów codziennego użytku, podrożała głównie z powodu gwałtownego wzrostu cen energii obserwowanego od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Główny wskaźnik inflacji, wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), spadał przez dwa miesiące z rzędu, głównie z powodu spadku cen paliwa.


Jednak koszty żywności są jedną z przyczyn utrzymywania się wskaźnika CPI na tak wysokim poziomie.

Obecnie ogólna inflacja wynosi 10,5%, co jest znacznie powyżej celu Banku Anglii wynoszącego 2%.

Analitycy zatem przewidują, że w tym tygodniu Bank Anglii ogłosi już dziesiątą z rzędu podwyżkę podstawowej stopy procentowej o kolejne 0,5 punktu procentowego.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Nastolatek trafił do szpitala po tym, jak został zaatakowany przez „uczniów z innej szkoły” w Birmingham.
 Czytaj następny artykuł:
Podano tożsamość kobiety zagryzionej przez psy w Wielkiej Brytanii