Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Alert energetyczny w Anglii. Dwie elektrownie węglowe postawione w stan gotowości

Dwa bloki węglowe w brytyjskich elektrowniach zostały postawione w stan gotowości, aby poradzić sobie z dostawami energii Wielkiej Brytanii.

National Grid nakazał rozgrzanie jednostek w niedzielę wieczorem na wypadek, gdyby potrzebne były dodatkowe źródła energii.


Ten ruch zbiega się z nadejściem ochłodzenia i następuje po nagłym spadku generowania energii z farm wiatrowych.

Temperatury spadły poniżej zera w większości Anglii i Walii w niedzielę wieczorem i oczekuje się, że mróz potrwa też w poniedziałek w nocy.

Ostrzeżenie meteorologiczne Met Office obowiązuje do godziny 18:00 we wtorek.

Połączenie chłodniejszej pogody i niestabilnych dostaw z energii wiatrowej zwiększyło presję na sieć energetyczną w ostatnich tygodniach.


Energia wiatrowa stała się jednym z głównych źródeł wytwarzania energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii w ostatnich latach, często przewyższając energię pozyskiwaną z gazu w ciągu ostatnich dwóch zim.

Ten rodzaj energii jest podatny na nagłe duże spadki, gdy jest słaby wiatr, zmuszając Wielką Brytanię do importu energii elektrycznej z Europy lub zwiększenia produkcji energii z paliw kopalnych.

Najnowsze dane dotyczące energii w Wielkiej Brytanii pokazują, że od czwartku ilość dziennej energii dostarczanej przez elektrownie wiatrowe spadła o połowę, natomiast kilka gigawatów energii elektrycznej zostało zaimportowanych z Francji.

W ostatniej chwili kraj musiał polegać na dostawach energii z sieci francuskiej i holenderskiej, która jest dostarczana do Wielkiej Brytanii kablami podmorskimi.


National Grid jednak potwierdził, że żadne domy ani inne nieruchomości w Anglii nie utraciły w tym czasie zasilania.

W przewidywaniach organu dotyczących najgorszego scenariusza tej zimy uwzględniono zaplanowane przerwy w dostawie prądu, ale jak dotąd udało się ich uniknąć.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania planuje wprowadzenie cyfrowego funta
 Czytaj następny artykuł:
Kobieta aresztowana za usiłowanie zabójstwa trójki dzieci