Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania straciła 220 000 dni roboczych z powodu strajków w styczniu

Według Urzędu Statystyk Narodowych (ONS) liczba dni roboczych utraconych w Wielkiej Brytanii w wyniku akcji strajkowych wyniosła w styczniu 220 000.

W pierwszym miesiącu tego roku akcję strajkową podjęli nauczyciele, kolejarze, egzaminatorzy na prawo jazdy, kierowcy autobusów i pracownicy NHS.


Liczba ta spadła z 822 000 dni straconych z powodu strajków w grudniu 2022 r.

Bezrobocie w kraju utrzymało się na stałym poziomie 3,7%, tyle samo co w zeszłym miesiącu i tylko nieznacznie wzrosło z niskiego poziomu nienotowanego od 1974 r.

Pomimo utrzymującego się niskiego bezrobocia, liczba ofert pracy spadła ósmy raz z rzędu o 51 000 do 1,1 miliona od grudnia do lutego.


Spadek odzwierciedla niepewność w różnych branżach, a respondenci ONS wymieniali presję ekonomiczną jako czynnik powstrzymujący ich od zatrudniania.

Liczba osób niepracujących ani nieposzukujących pracy, wskaźnik bierności zawodowej spadł do 21,3% w okresie od listopada 2022 r. do stycznia 2023 r., z 21,4% w okresie trzech miesięcy do grudnia.

Po wyjściu z pandemii liczba osób, które z różnych powodów nie pracowały ani nie szukały pracy, wzrosła do ponad dziewięciu milionów osób, czyli co piątego dorosłego w wieku produkcyjnym.


Odpowiadając na te statystyki, minister finansów Jeremy Hunt powiedział:

„Rynek pracy pozostaje silny, ale inflacja pozostaje zbyt wysoka. Aby pomóc ludziom w dalszym zwiększaniu wynagrodzeń, musimy trzymać się naszego planu zmniejszenia inflacji o połowę w tym roku”.

„Jutro w budżecie określę, w jaki sposób posuniemy się dalej, aby ograniczyć inflację, zmniejszyć zadłużenie i rozwinąć gospodarkę, w tym pomagając większej liczbie osób w powrocie do pracy” - dodał.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Pełna lista dodatków o łącznej wartości 1350 funtów. DWP publikuje ważne informacje
 Czytaj następny artykuł:
Brytyjscy emeryci coraz częściej przenoszą się do Polski w poszukiwaniu „lepszego życia”