Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rishi Sunak chce obniżyć podatek o 2 procent przed następnymi wyborami w UK

Rishi Sunak chce obniżyć składkę na ubezpieczenie społeczne lub podatek dochodowy nawet o 2 procenty przed przyszłorocznymi wyborami powszechnymi — poinformował The Telegraph.

Urzędnicy rządowi badają wpływ i prawdopodobny czas trwania obecnego poziomu inflacji, po tym, jak ostatnie dane okazały się gorsze niż oczekiwania Sunaka i Jeremiego Hunta.


Wcześniejsze dane pomimo wysokiej inflacji dawały nadzieje, że gospodarka prawdopodobnie odrodzi się na tyle, aby Hunt mógł wprowadzić cięcia podatku w kwietniu, jednak spadek inflacji okazał się mniejszy, niż przypuszczano, dlatego minister finansów będzie musiał poczekać do marcowego budżetu, aby ogłosić ten ruch.

Według źródeł rządowych, na które powołuje się The Telegraph, premier chce obniżyć podatek dochodowy lub ubezpieczenie społeczne, gdy inflacja spadnie.

Podczas swojej kampanii przywódczej Sunak skupił się na obietnicach obniżenia podatku dochodowego, które zostały zezłomowane po mini budżecie Liz Truss.

Wstrzymanie ogłoszenia obniżki podatków do marca może spowodować, że zmiana zostanie wdrożona na kilka tygodni przed wyborami.


Źródło rządowe powiedziało: „Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że pójdziemy do wyborów po obniżeniu podatków i obietnicy, że będzie zrobione jeszcze więcej”.

„Obniżenie podatków pobieranych od ludzi pracy jest czymś, w co premier mocno wierzy. Chce zachęcić ludzi do pracy, i to widać po tym, co DWP [Departament Pracy i Emerytur] i Skarb Państwa robią w celu przywrócenia ludzi do pracy”.

Podejście to opiera się na przekonaniu, że „praca jest dobra dla ludzi i jest dobra także dla szeroko pojętej gospodarki”.

Po wprowadzeniu cięć w kwietniu przyszłego roku Sunak ma nadzieję, że pójdzie do wyborów z przywróconą wersją swojego zobowiązania przywódczego do obniżenia podatku dochodowego o 1 pensa w każdym roku następnej kadencji Parlamentu.


Sunak i Hunt powiedzieli, że chcą niższych podatków, ale obawiają się, że ich obniżenie przy obecnej inflacji na poziomie 8,7 proc. skłoni Bank Anglii do dalszych podwyżek stóp procentowych.

Gdy Sunak był ministrem finansów, ogłosił obniżkę podatku dochodowego o 1 procent w marcu 2022 r. na 2024 r., ale Hunt zrezygnował z tego posunięcia zeszłej jesieni.

Sunak ma teraz nadzieję ożywić swój program i pójść dalej, obniżając podstawową stawkę podatku dochodowego lub równoważną obniżkę ubezpieczenia społecznego o 2 procenty.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Tajemnica lotu brytyjskich linii lotniczych ciągle nierozwiązana. W podwoziu samolotu znaleziono ciało mężczyzny, ale nikt nie wie, kim on jest
 Czytaj następny artykuł:
Lidl i Asda wydają ostrzeżenia i pilnie proszą o zwrot produktów. Jeśli je kupiłeś nie jedz ich