Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Boris Johnson zrezygnował ze stanowiska posła ze skutkiem natychmiastowym

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił, że rezygnuje ze stanowiska posła ze skutkiem natychmiastowym i nazwał dochodzenie w sprawie tego, czy wprowadził Parlament w błąd, „sądem kangura”.

W szokującym oświadczeniu były premier ujawnił w piątek wieczorem, że zrezygnował z funkcji posła z regionu Uxbridge i South Ruislip, wywołując wybory uzupełniające.


We wściekłym przemówieniu rezygnacyjnym stwierdził, że Komisja ds. Przywilejów, badająca czy wprowadził Parlament w błąd, planowała zalecić zawieszenie go w parlamencie.

Wypowiadając wojnę przywództwu Rishi Sunaka, oskarżył premiera o zmarnowanie większości wyborczej z 2019 r., wskazując na przepaść między Partią Pracy a torysami w sondażach, która „ogromnie się poszerzyła”, odkąd opuścił numer 10.

Zaatakował sposób, w jaki Sunak radzi sobie z gospodarką, podatkami, Brexitem, handlem i mieszkalnictwem.

Boris Johnson zagroził też, że może wrócić do Izby Gmin, mówiąc, że opuszcza Parlament „na razie”.


Jego szokujące oświadczenie o rezygnacji spowoduje drugie wybory uzupełniające po tym, jak Nadine Dorries również wczoraj zrezygnowała funkcji posła.

W obszernym oświadczeniu Johnson stwierdził: „Otrzymałem list od Komisji ds. Przywilejów, w którym jasno stwierdzono – ku mojemu zdumieniu – że są zdeterminowani, aby wykorzystać postępowanie przeciwko mnie, aby wypędzić mnie z parlamentu”.

„Nadal nie przedstawili ani jednego dowodu, że świadomie lub lekkomyślnie wprowadziłem Izbę Gmin w błąd”.

„Oni doskonale wiedzą, że kiedy przemawiałem w Izbie Gmin, mówiłem to, w co szczerze wierzyłem, że jest prawdą i co zostałem poinstruowany, aby powiedzieć, jak każdy inny minister”.


„Jestem posłem od 2001 roku. Poważnie traktuję swoje obowiązki. Nie skłamałem i wierzę, że w głębi serca Komisja o tym wie. Jednak świadomie wybrali ignorowanie prawdy, ponieważ od samego początku ich celem nie było odkrycie prawdy ani autentyczne zrozumienie, co miałem na myśli, kiedy przemawiałem w Izbie Gmin”.

„Ich celem od początku było uznanie mnie za winnego, niezależnie od faktów. To jest właśnie definicja sądu kangura”.

Johnson stwierdził też, że „trwa polowanie na czarownice, aby zemścić się za Brexit” i odwrócić wynik referendum z 2016 r.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
DWP przyznaje 172 GBP tygodniowo, niezależnie od dochodów. Kto może otrzymać ten dodatek w UK?
 Czytaj następny artykuł:
Jednorazowa dotacja w wysokości 150 funtów wpłynie na konta milionów osób w tym miesiącu