Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wzrost wynagrodzeń dla milionów pracowników w Wielkiej Brytanii — co to oznacza dla Twoich finansów

Wielka Brytania doświadcza rekordowego wzrostu wynagrodzeń. Nowe dane opublikowane przez Office for National Statistics (ONS) pokazują, że płace wciąż rosną w najszybszym tempie w historii.

Regularne wynagrodzenie, bez premii, wyniosło 7,8% w okresie od maja do lipca tego roku.


Jest to najwyższy roczny wskaźnik wzrostu, od kiedy zaczęto prowadzić porównywalne dane w 2001 roku.

Z uwzględnieniem inflacji, która obecnie wynosi 6,8%, rzeczywiste wynagrodzenie wzrosło o 1,2% w ciągu roku.

Ostatni raz było wyższe w okresie od stycznia do marca 2022 roku, kiedy wzrosło o 1,4%. Jest to pierwszy raz od ponad roku, kiedy wzrost płac rzeczywiście nadążał za rosnącymi cenami.


Darren Morgan, dyrektor ds. statystyk gospodarczych w ONS, stwierdził: „Wynagrodzenia w wartości pieniężnej nadal rosną w rekordowym tempie poza okresem wpływu pandemii. W połączeniu z niższą inflacją oznacza to, że rzeczywiste wynagrodzenie ludzi nie spada”.

Co to oznacza dla Twoich finansów?

Wzrost wynagrodzeń to dobra wiadomość dla milionów pracowników, którzy w ostatnich miesiącach borykali się z wysoką inflacją.

Zobacz też:


Alice Haine, analityk ds. finansów osobistych w Bestinvest, powiedziała: „W rzeczywistych wartościach, po uwzględnieniu inflacji, rzeczywiste wynagrodzenie wzrosło o 0,6%, a całkowite wynagrodzenie o 1,2%, co stanowi pewne pocieszenie dla gospodarstw domowych, które widziały, jak ich dyspozycyjne dochody były nękane przez kryzys kosztów życia”.

W najbliższych miesiącach oczekuje się, że wzrost wynagrodzeń będzie miał wpływ na decyzje Banku Anglii dotyczące stóp procentowych, co z kolei wpłynie na koszty pożyczek dla milionów gospodarstw domowych.

Najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń pokazują, że niektóre z tych nacisków na budżety gospodarstw domowych mogą się złagodzić.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Spadek inflacji cen żywności do najniższego poziomu od ponad roku
 Czytaj następny artykuł:
Koniec upałów w Wielkiej Brytanii: Kraj spodziewa się burz i powodzi