Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa wśród zaawansowanych gospodarek

Ceny w Wielkiej Brytanii wzrosną w tym roku szybciej niż w jakiejkolwiek innej zaawansowanej gospodarce — przewiduje najnowszy raport.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje, że średnia inflacja w Wielkiej Brytanii wyniesie 7,2% w 2023 roku.


Według OECD będzie to najwyższy wskaźnik inflacji w grupie G7, do której należą USA, Niemcy, Francja, Japonia, Kanada i Włochy.

Rząd brytyjski wyraził przekonanie, że jest „na dobrej drodze, aby do końca 2023 roku zmniejszyć inflację o połowę”.

Podkreślił również, że prognoza OECD „ponownie pokazuje, dlaczego musimy trzymać się wyznaczonego przez nas planu”.

OECD, uznawany na świecie za autorytet w dziedzinie badań gospodarczych, podniósł swoją prognozę inflacji dla Wielkiej Brytanii o 0,3 punktu procentowego w stosunku do wcześniejszej prognozy na 2023 rok.


Przewiduje się, że wskaźnik 7,2% będzie wyższy niż w Niemczech i Włoszech (6,1%), Francji (5,8%), USA (3,8%), Kanadzie (3,6%) oraz Japonii (3,1%).

Najnowsze dane dotyczące inflacji w Wielkiej Brytanii za sierpień zostaną opublikowane w środę.

Przewiduje się, że wzrosną one z 6,8% do 7%. Clare Lombardelli, główna ekonomistka OECD, stwierdziła, że Wielka Brytania doświadczyła „nieco wyższej inflacji niż wcześniej przewidywano” i że Bank Anglii „podejmuje właściwe działania, podnosząc stopy procentowe” w celu jej zwalczania.

Bank Anglii podniósł stopy procentowe 14 razy od grudnia 2021 roku i spodziewa się kolejnego wzrostu w czwartek, z 5,25% do 5,5%.


Podniesienie stóp ma na celu zwiększenie kosztów pożyczania pieniędzy, co oznacza, że ludzie będą mieli mniej gotówki do wydania, co z kolei powinno spowolnić wzrost cen.

Jednak OECD obniżyło również prognozę wzrostu gospodarczego dla Wielkiej Brytanii na przyszły rok z powodu presji na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa wynikającej z wyższych stóp procentowych.

Zobacz też:


Organizacja zauważyła, że aktywność gospodarcza w Wielkiej Brytanii „już osłabła” z powodu „opóźnionego wpływu na dochody z dużego wstrząsu cen energii w 2022 roku”. Przewiduje się wzrost o 0,3% w 2023 roku i 0,8% w kolejnym roku.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania opóźni zakaz samochodów z silnikami spalinowymi? Rishi Sunak rozważa zmianę zobowiązań dotyczących celu „net zero”
 Czytaj następny artykuł:
Pełna lista kolejnych 111 sklepów Wilko zamykanych w przyszłym tygodniu