Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ryanair odwołuje kolejne loty i wydaje oświadczenie

Francuscy kontrolerzy ruchu lotniczego rozpoczęli strajk, który potrwa do wtorku, 21 listopada.

Strajk ten spowodował znaczne zakłócenia w ruchu lotniczym, zmuszając linie lotnicze, w tym Ryanair i Jet2, do odwoływania i opóźniania lotów z Wielkiej Brytanii.


Ryanair wezwał Unię Europejską do podjęcia działań w odpowiedzi na odwołanie lotów spowodowane najnowszymi strajkami francuskich kontrolerów ruchu lotniczego.

W oświadczeniu Ryanair wyjaśnił, że musiał odwołać loty, argumentując, że skutki strajków stały się „niesprawiedliwe” z powodu braku ogólnoeuropejskich przepisów dotyczących minimalnych usług.

Ryanair apeluje do UE o „pilne działania w celu ochrony przelotów i swobody przemieszczania się obywateli UE podczas strajków kontrolerów ruchu lotniczego”.

Irlandzkie linie lotnicze poinformowały, że w poniedziałek rano odwołano 86 lotów Ryanair, a ponad 100 innych doświadczyło opóźnień.


Według Ryanair, 65 dni strajków związanych z kontrolą ruchu lotniczego w 2023 roku oznacza 13-krotny wzrost liczby dni strajków w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Linie lotnicze były wielokrotnie dotknięte kosztami odwołania lotów, które były poza ich kontrolą, w tym w sierpniu, gdy tymczasowe ograniczenia ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii zostały wprowadzone z powodu awarii systemu.

Strajk rozpoczął się o godzinie 18:00 w niedzielę, 19 listopada, i jest odpowiedzią na nowe przepisy, które wymagają od pracowników, aby pracownicy byli informowani co najmniej 48 godzin przed planowanym strajkiem.

Francuski Urząd Lotnictwa Cywilnego poprosił linie lotnicze o zmniejszenie liczby lotów do Paryża-Orly i Tuluzy-Blagnac o 25%.


Lotniska w Bordeaux-Mérignac i Marsylii-Provence zobaczą odwołanie około 20% lotów. Ryanair zwraca uwagę, że strajk może również wpłynąć na loty tranzytowe do Hiszpanii i Szwajcarii.

Jet2 zapewniło pasażerów, że zakłócenia są „minimalne”, ale zaleca sprawdzanie statusu lotów. EasyJet również stara się minimalizować zakłócenia spowodowane strajkiem.

Zobacz też:


W 2024 roku można spodziewać się dalszych zakłóceń, ponieważ Francja aktualizuje swoje systemy kontroli ruchu lotniczego.

Obecny system, który pochodzi z lat 70., nadal opiera się na papierowych paskach do reprezentowania nadchodzących samolotów. Główna modernizacja systemu ma miejsce tej zimy, co oznacza dwa miesiące potencjalnych opóźnień, z szacowaną liczbą 16 500 odwołanych lotów, głównie krótkich i średnich tras.

Jeśli chodzi o prawa pasażerów, w przypadku opóźnień lub odwołania lotów z powodu strajku, należy skontaktować się z linią lotniczą.


Większość linii lotniczych stara się umieścić pasażerów na najbliższym dostępnym locie lub udzielić więcej informacji o potencjalnej długości opóźnienia.

Linie lotnicze są zobowiązane do świadczenia pomocy, takiej jak jedzenie i napoje lub zakwaterowanie w przypadku długich opóźnień spowodowanych akcją strajkową.

W przypadku całkowitego odwołania lotu, prawo do odszkodowania zależy od tego, czy strajk jest uznawany za coś, co linia lotnicza mogłaby realnie kontrolować.

W przypadku strajków europejskiej kontroli ruchu lotniczego nie byłoby to uznawane za odpowiedzialność linii lotniczej.


Warto zauważyć, że nie wszystkie polisy ubezpieczeniowe obejmują działania strajkowe.

Osoby, które zarezerwowały wakacje w pakiecie, mogą być chronione przez przepisy ustanowione przez organizatora wycieczki lub organy branży turystycznej.

Jeśli rezerwacja została dokonana przez biuro podróży, należy jak najszybciej skontaktować się z nim.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjski bank oferuje klientom 200 GBP w gotówce
 Czytaj następny artykuł:
W Wielkiej Brytanii spadnie śnieg: Met Office ogłasza dokładną datę opadów