Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ryanair, Wizz Air, easyJet, Jet2, TUI i British Airways. Najnowsze zasady bagażu podręcznego

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy wielu z nas planuje podróże, często korzystając z usług linii lotniczych. W związku z nadchodzącym okresem świątecznym warto przypomnieć o istotnych zasadach dotyczących bagażu podręcznego, które mogą mieć wpływ na komfort i koszty naszej podróży.

Przewoźnicy lotniczy stosują surowe zasady dotyczące tego, co można zabrać ze sobą na pokład jako bagaż podręczny. Wymogi te dotyczą zarówno rozmiarów, jak i wagi bagażu. Nieprzestrzeganie tych zasad często wiąże się z dodatkowymi opłatami, co może być szczególnie dotkliwe w okresie świątecznym, kiedy wydatki i tak są już wysokie.


Ostatnio wiele linii lotniczych zaktualizowało swoje regulacje dotyczące bagażu podręcznego. To oznacza, że nawet jeśli latasz z daną linią regularnie, warto sprawdzić, czy nie wprowadzono nowych wytycznych. Przyniesienie na lotnisko torby, która nie spełnia wymogów, może być kosztowne i wprowadzić niepotrzebny stres na początku wakacji.

Dlatego, planując podróż świąteczną, zawsze warto sprawdzić najnowsze zasady dotyczące bagażu dla konkretnej linii lotniczej. Jeśli to konieczne, zarezerwuj bilet z odpowiednim wyprzedzeniem, zamiast robić to na ostatnią chwilę. Pamiętaj, że w okresie świątecznym lotniska są szczególnie zatłoczone, a przestrzeganie zasad dotyczących bagażu może pomóc uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

Podróżowanie w okresie świątecznym może być magicznym doświadczeniem, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Upewnienie się, że Twój bagaż podręczny spełnia wymogi linii lotniczej, to jeden z kluczowych elementów, który pomoże Ci cieszyć się podróżą bez niepotrzebnego stresu.


Poniżej prezentujemy najświeższe wytyczne dotyczące bagażu dla sześciu głównych przewoźników lotniczych operujących z terenu Wielkiej Brytanii.

Ryanair

Wszystkie rodzaje biletów pasażerskich obejmują małą torbę osobistą, która musi zmieścić się pod siedzeniem przed pasażerem. Maksymalny rozmiar to 40 cm x 20 cm x 25 cm.

Za dodatkową opłatą zaczynającą się od 5,30 GBP można kupić drugi bagaż podręczny o wadze do 10 kg lub pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego od 11,50 GBP.

Ponadgabarytowy bagaż podręczny zostanie odrzucony przy wejściu na pokład lub, jeśli to możliwe, zostanie umieszczony w luku bagażowym samolotu za opłatą 69,99 €/£ (opłata podlega podatkowi VAT na loty krajowe według obowiązujących stawek rządowych).


Jeśli nie masz pewności, czy Twój bagaż ma właściwy rozmiar, sprawdź go przy stanowisku odprawy bagażowej przed przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa.

Zasady dotyczące pełnego bagażu Ryanair można przeczytać tutaj.

Wizz Air

Wszyscy pasażerowie Wizz Air mogą zabrać na pokład małą torbę podręczną o wymiarach 40 cm x 30 cm x 20 cm i wadze nieprzekraczającej 10 kg.

Posiadacze biletu priorytetowego mogą zabrać ze sobą dodatkową „torbę na kółkach” o wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm i wadze nieprzekraczającej 10 kg, wliczoną w cenę biletu.

Opłaty za bagaż rejestrowany różnią się znacznie w zależności od tego, czy dokonujesz rezerwacji online, czy na lotnisku oraz w jakim sezonie lecisz.


Jedna 10-kilogramowa torba może kosztować od 5 do 51 funtów.

Zasady Wizz Air dotyczące pełnego bagażu można znaleźć tutaj.

easyJet

Na pokład można bezpłatnie zabrać jedną małą torbę podręczną na osobę.

Może mieć maksymalny rozmiar 45 cm x 36 cm x 20 cm (wraz z uchwytami lub kółkami) i musi zmieścić się pod siedzeniem przed Tobą. Może ważyć do 15 kg i musisz być w stanie samodzielnie wnieść ją na pokład.

Każdy bagaż przekraczający te ograniczenia będzie podlegał opłacie w wysokości 48 GBP i trafi do luku bagażowego.

Zobacz też:

Jet2

Pasażerowie mogą wnieść na pokład bezpłatnie jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze nie większej niż 10 kg i rozmiarze nie większym niż 56 cm x 45 cm x 25 cm, łącznie z kółkami i uchwytami.

Jeśli Twój bagaż podręczny waży więcej lub jest większy, zostanie umieszczony w luku bagażowym i może być konieczne uiszczenie opłaty.

Możesz również zabrać na pokład mały, osobisty bagaż (taki jak torebka, torba na laptopa), o ile zostanie on umieszczony pod siedzeniem przed Tobą.

TUI

Podczas lotu TUI Airways możesz zabrać bezpłatnie jedną sztukę bagażu podręcznego o wadze do 10 kg.

Maksymalne wymiary bagażu podręcznego wynoszą 55 cm x 40 cm x 20 cm, a bagaż podręczny należy włożyć do schowka nad głową.

Nie można wnieść dodatkowej rzeczy, takiej jak laptopy, torebki i przedmioty kupione na lotnisku – muszą one zmieścić się w jednej sztuce bagażu podręcznego.

British Airways

Pasażerowie British Airways mogą zabrać na pokład bagaż podręczny i jedną małą torbę.

Bagaż podręczny nie powinien być większy niż 56 cm x 45 cm x 25 cm, a mała torba jest ograniczona do 40 cm x 30 cm x 15 cm.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Pełna lista banków zamykanych w Wielkiej Brytanii w grudniu: Co to oznacza dla klientów?
 Czytaj następny artykuł:
Pilne wezwanie do zwrotu produktów z Lidla. Nie jedz ich! Mogą być skażone salmonellą