Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Tysiące pracowników w UK otrzyma 4521 GBP dodatku do emerytury

W nadchodzących tygodniach tysiące pracowników mogą spodziewać się znacznego wzrostu swoich oszczędności z powodu oczekiwanego wzrostu płac.

W kwietniu, wraz ze wzrostem płacy minimalnej, miliony osób otrzymają do 1800 funtów rocznie więcej.


Dla osób powyżej 21. roku życia Krajowa Płaca Minimalna wzrośnie z 10,42 funta do 11,44 funta. Prawie trzy miliony pracowników zyskają około 10% więcej w swoich wypłatach.

Co więcej, tysiące pracowników otrzymają wzrost swoich oszczędności emerytalnych o wartości 4521 funtów – podało The Sun.

Dzieje się tak, ponieważ zostaną oni po raz pierwszy automatycznie zapisani do pracowniczego programu emerytalnego.

Próg, od którego zaczyna się płacenie składek, ustalono na roczne zarobki w wysokości 10 000 funtów.


Oznacza to, że każdy pracujący 17 lub 18 godzin tygodniowo przekroczy ten próg po wzroście płac i zacznie oszczędzać na emeryturę.

Steve Webb, partner w firmie konsultingowej LCP i były minister emerytur rządowych, który przeprowadził analizę dla The Sun, powiedział: „Duży wzrost płacy minimalnej w kwietniu sprawi, że zarobki tysięcy pracowników w niepełnym wymiarze godzin przekroczą kluczowy próg 10 000 funtów. W tym momencie ich pracodawca będzie musiał zapisać ich do programu emerytalnego i wpłacić składkę. Może to być ważny pierwszy krok w kierunku zbudowania godziwego funduszu emerytalnego i – co najważniejsze – zgromadzenia wystarczających środków, aby móc pozwolić sobie na godziwą emeryturę, zamiast pracować do upadłego”.

Zasady automatycznego zapisywania do programów emerytalnych zostały wprowadzone po raz pierwszy w 2012 roku i obecnie 10,7 miliona osób wpłaca na pracownicze programy emerytalne.

Różni się to od państwowej emerytury, która opiera się na składkach ubezpieczenia narodowego.


Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy wpłacają na pracowniczy program emerytalny, łącznie 8% wynagrodzenia. Pracownicy wpłacają 5%, a firma co najmniej 3%, chociaż niektóre oferują więcej.

Pracownicy pracujący 17 godzin tygodniowo obecnie zarabiają 9211 funtów rocznie. Jednak po kwietniowym wzroście Krajowej Płacy Minimalnej ich roczne wynagrodzenie wzrośnie do 10 113 funtów.

Dla tych, którzy pracują 18 godzin tygodniowo, wzrośnie z 9753 funtów do 10 708 funtów.

Dodatkowa składka emerytalna od ich pracodawcy będzie wynosić 3% ich „kwalifikujących się zarobków” - czyli wszystkiego ponad 6240 funtów.


Oznacza to, że 3% zarobków powyżej tej kwoty kwalifikuje się do składek emerytalnych od pracodawcy.

Przy zarobkach w wysokości 10 000 funtów oznacza to, że 3760 funtów kwalifikuje się do 3% składek — co równa się 112,80 funta rocznie. Przez 40 lat suma ta wynosi 4512 funtów — i to jeszcze przed uwzględnieniem wzrostu wartości inwestycji.

Tymczasem pracownicy na pełny etat otrzymujący Krajową Płacę Minimalną zaoszczędzą dodatkowo 150 funtów rocznie na swojej emeryturze.

Kate Smith, szefowa działu emerytur w Aegon, powiedziała w momencie ogłoszenia wzrostu płac w jesiennym oświadczeniu kanclerza Jeremy'ego Hunta: „Ukrytą korzyścią jest to, że wzrost Krajowej Płacy Minimalnej będzie miał również pozytywny wpływ na składki emerytalne, umożliwiając pracownikom budowanie większych funduszy emerytalnych na bardziej zabezpieczoną przyszłość”.


W ciągu 40 lat, to dodatkowe 6000 funtów, nie biorąc pod uwagę wzrostu wartości inwestycji.

Od kwietnia Krajowa Płaca Minimalna będzie stosowana po raz pierwszy do osób w wieku 21 i 22 lat.

Obecnie dotyczy osób powyżej 23. roku życia, a młodsi pracownicy w wieku 21 i 22 lat otrzymują niższą płacę w wysokości 10,18 funta.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Koniec z ograniczeniem do 100 ml płynów w bagażu podręcznym na lotnisku w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Tesco wprowadza duże zmiany w oznakowaniu cen na półkach supermarketów