Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Inflacja w Wielkiej Brytanii w porównaniu z innymi krajami G7

Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła do 3,4% w ciągu roku do lutego, osiągając najniższy poziom od ponad dwóch lat.

Urząd Statystyczny (ONS) wskazał, że wolniejsze tempo wzrostu cen żywności i napojów, a także usług hotelarskich, takich jak hotele i restauracje, były głównym czynnikiem tego spadku z 4% w styczniu.


Wiadomość ta została przyjęta z zadowoleniem przez kanclerza Jeremy'ego Hunta, ponieważ Rishi Sunak ma na celu powrót inflacji do celu Banku Anglii wynoszącego 2% przed następnymi wyborami.

Wiele innych krajów, w tym G7 – składające się z Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych – również zmagało się z inflacją.

Jednak oficjalne liczby pokazują, że wszystkie te kraje radzą sobie lepiej niż Wielka Brytania.

Jak inflacja w Wielkiej Brytanii porównuje się do G7?

Według raportu polityki pieniężnej Banku Anglii (MPR), inflacja w Wielkiej Brytanii ma „tymczasowo” spaść poniżej 2% w drugim kwartale tego roku.

Inne kraje G7 są już blisko celu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), ustalonego na 2%.

Inflacja w Niemczech osiągnęła 2,5% w lutym – najniższy poziom od czerwca 2021 roku.


Tymczasem inflacja we Włoszech spadła do 0,75% w lutym. Japonia jest 0,2% powyżej celu EBC z odnotowaną inflacją na poziomie 2,2% w styczniu.

Jednak inne kraje G7, takie jak USA, Francja i Kanada, odnotowują inflację powyżej średniej, z odpowiednimi wskaźnikami na poziomie 3,2%, 3% i 2,8% w lutym.

Co wpływa na stopy inflacji w krajach G7?

Włochy, które mają najniższą stopę inflacji wśród krajów G7, spadły znacznie poniżej europejskiej średniej wynoszącej 2,6% dzięki spadającym cenom w sektorach żywności, hotelarstwa, zdrowia i mebli.

Jednak inne kraje nadal doświadczają podobnego ścisku, jakiego doświadczyła Wielka Brytania.


Inflacja w Stanach Zjednoczonych wzrosła nieoczekiwanie do 3,2% w lutym, z 3,1% w styczniu, ponieważ ceny energii spadły mniej niż oczekiwano, a ceny opieki medycznej i pojazdów pozostały wysokie.

Inflacja we Francji zmniejszyła się o 0,1% – najwolniej od stycznia 2022 roku, po wzroście cen tytoniu i energii.

Czy można oczekiwać dalszego spadku inflacji?

Inflacja w Wielkiej Brytanii jest teraz poniżej połowy swojego szczytu wynoszącego 11,1% w październiku 2022 roku.

Zobacz też:


Kanclerz wyraził pozytywną opinię po opublikowaniu danych przez Urząd Statystyczny, mówiąc, że wskaźnik inflacji na poziomie 3,4% „tworzy scenę dla lepszych warunków gospodarczych”, co pomoże rządowi pracować nad „zwiększeniem wzrostu”.

Według prognozy ekonomicznej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), inflacja w Wielkiej Brytanii ma wynieść średnio 2,8% w tym roku, znacznie poniżej globalnej średniej wynoszącej 5,2%.

Jest to zgodne z raportem MPR i Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych, które odpowiednio prognozują 2,75% i 2,6% pod koniec roku.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Deszczowa Wielkanoc w UK: Prognoza pogody na świąteczny weekend
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania rozważa zakaz importu niektórych produktów z Polski