Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii spada po zaskakującym spadku inflacji

Kredytodawcy hipoteczni obniżają stopy procentowe, gdyż spadająca inflacja budzi nadzieję, że stopa procentowa banku spadnie w tym roku szybciej, niż oczekiwano.

NatWest już zapowiedział, że obniży stawki dla stałych umów o 0,24 punktu procentowego, a dla kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową (tracker mortgages) o 0,40 punktu procentowego.


Swap rates, będące głównym mechanizmem cenowym dla kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu, spadły w środę rano, gdy inflacja spadła do 3,4%, osiągając najniższy poziom od września 2021 roku.

Eksperci twierdzą, że spadek ten dał kredytodawcom większą swobodę w obniżaniu cen produktów i złagodzeniu presji na przystępność cenową dla pożyczkobiorców.

Dzieje się tak, pomimo utrzymania stopy Banku Anglii na poziomie 5,25% w czwartek.

Simon Gammon z brokera Knight Frank Finance przewiduje dalsze cięcia oprocentowania kredytów hipotecznych do 0,40 punktu procentowego, ponieważ kredytodawcy starają się „stymulować” rynek.


„Chcą udzielać pożyczek. Marże są obecnie niskie, więc im więcej biznesu mogą wygenerować, tym lepiej dla nich i dla rynku nieruchomości" - powiedział.

"Banki zawsze aktywnie patrzą na ceny. Nie muszą czekać na spadek stopy bankowej. Bazują swoje decyzje na oczekiwaniach rynkowych co do tego, co się wydarzy, co zwykle wyprzedza spadki stóp procentowych. Dzisiejsze wieści są lepsze, niż oczekiwano i naprawdę pomogą rynkowi" - dodał.

Richard Harrison, szef działu kredytów hipotecznych w Atom Bank, stwierdził, że spadek inflacji w środę "zwiększył oczekiwania na niższe stawki kredytów hipotecznych".

Powiedział również, że dane z Urzędu Statystycznego, pokazujące spadek cen domów o tylko 0,6% w ciągu dwunastu miesięcy do stycznia, wskazują na fakt, że spadki cen domów "zaczynają zwalniać".


Rynki oczekują, że stopa procentowa banku zacznie spadać od sierpnia, choć wcześniej obstawiano czerwiec.

Chociaż inflacja ogólna spadła, inflacja w sektorze usługowym i inflacja płac – dwie miary, na podstawie których są ustalane cięcia stóp procentowych Banku – pozostają wysokie.

Niektórzy eksperci na razie nieufnie odnoszą się do wzywania do znaczących obniżek oprocentowania kredytów hipotecznych.

Dr Dean Buckner, były pracownik Banku Anglii, powiedział, że silna presja płacowa utrzymuje ceny na wysokim poziomie.

Zobacz też:


Dodał: „Korporacje starają się utrzymać ceny na niskim poziomie. Chcą wprowadzać na rynek produkty po konkurencyjnych cenach. Jednak jeżeli presja płacowa wzrośnie, inflacja może ponownie zacząć gwałtownie rosnąć”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
4 lata temu Boris Johnson ogłosił pierwszy lockdown w Wielkiej Brytanii. Kolejna pandemia jest tuż za rogiem – ostrzega ekspert
 Czytaj następny artykuł:
Najwyższy rachunek Council Tax w UK po raz pierwszy przekroczy 5000 GBP. Największy wzrost cen w Birmingham