Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Spadek inflacji w Wielkiej Brytanii do najniższego poziomu od 3 lat

Według oficjalnych danych Biura Statystyk Narodowych (ONS), inflacja w Wielkiej Brytanii obniżyła się do 3.2%, spadając z 3.4%, osiągając najniższy poziom od 2021 roku.

Chociaż ekonomiści przewidywali, że wskaźnik za marzec spadnie do 3.1%, niewielka różnica nie zmienia ogólnego obrazu – ceny rosną wolniej, ale nadal rosną.


Inflacja w Wielkiej Brytanii systematycznie maleje od czasu, gdy osiągnęła szczyt w wysokości 11,1% pod koniec 2022 roku. Jednakże niższa inflacja nie oznacza spadku cen — oznacza to jedynie, że ceny rosną wolniej.

Teraz wszystkie oczy zwrócone są na decydentów w Banku Anglii, którzy w przyszłym miesiącu będą rozważać obniżenie stóp procentowych.

„Inflacja delikatnie spadła w marcu do najniższego rocznego poziomu od dwóch i pół roku”, powiedział Grant Fitzner, główny ekonomista ONS.


„Ponownie, główną przyczyną spadku były ceny żywności, które rosły wolniej niż rok temu” - dodał.

Podobnie jak w poprzednim miesiącu, wzrost cen paliw częściowo zrównoważył spadek innych kosztów.

Zobacz też:


Niektórzy ekonomiści uważają, że spowolnienie inflacji może skłonić Bank Anglii do rozpoczęcia cięcia stóp procentowych z obecnych 5.25% już w czerwcu.

Edward Allenby z Oxford Economics przewiduje, że inflacja osiągnie cel inflacyjny Banku, który wynosi 2%, jeszcze w tym roku.


Jednakże, jak ostrzega Allenby, korzyści wynikające ze spadających cen energii mogą być tymczasowe i mogą spowodować ponowny wzrost inflacji.

„Dalszy spadek cen gazu na rynku hurtowym oznacza, że składnik energetyczny będzie nadal mocno obniżać ogólną inflację przez cały 2024 rok” - stwierdził.

Mimo że ogólny wskaźnik inflacji w marcu był nieco wyższy, niż oczekiwano, kanclerz Jeremy Hunt określił te dane jako „mile widziane wiadomości”.


Zdaniem Hunta, dzięki niższej inflacji oraz niedawnemu obniżeniu składki na ubezpieczenie narodowe dla osób zatrudnionych i samozatrudnionych, które zaczęło obowiązywać 6 kwietnia, „ludzie powinni zacząć odczuwać różnicę, jak również widzieć ją w swoich wypłatach”.

Chociaż obniżka inflacji w Wielkiej Brytanii może wydawać się pozytywnym sygnałem dla gospodarki, wiele zależy od przyszłych działań Banku Anglii oraz od globalnych trendów cenowych, zwłaszcza w sektorze energetycznym.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair, Jet2, Easyjet, TUI. Ważna zasada, której złamanie może skutkować zakazem wstępu na pokład samolotu
 Czytaj następny artykuł:
Wzrost płac w Wielkiej Brytanii – Co to oznacza dla twoich finansów?