Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Saharyjski upał o temperaturze 35°C w Wielkiej Brytanii? Met Office wyjaśnia

Met Office rozwiewa wątpliwości dotyczące możliwości nadejścia fali upałów z Sahary jeszcze w tym miesiącu.

Po burzliwym początku maja, gdzie mieliśmy najgorętsze dni w roku, burze i ponownie ciepłą pogodę, wiele osób z niecierpliwością oczekuje na bardziej stabilne i upalne dni.


Niektórzy prognostycy, w tym WXCharts, przewidują, że w końcu maja do Wielkiej Brytanii dotrze „Saharyjski upał”, który przyniesie temperatury sięgające 35°C oraz chmury pyłu, które mogą zadławić atmosferę. Jednak Met Office podchodzi do tych prognoz z rezerwą.

Biuro meteorologiczne w rozmowie z Liverpool Echo poinformowało, że prognozy dotyczące fali upałów są jeszcze zbyt odległe, aby można było je potwierdzić.

Obecne prognozy Met Office nie sugerują nadejścia Saharyjskiego upału w najbliższym czasie, co jest dobrą wiadomością dla kierowców, których samochody mogłyby zostać pokryte pyłem.


Długoterminowa prognoza Met Office na okres od 18 do 27 maja przewiduje, że temperatury będą „w granicach lub nieco powyżej średniej”.

Średnia maksymalna temperatura w maju w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich trzech dekad wynosiła 15,13°C.

Prognoza Met Office wyjaśnia: „Pogoda będzie zmienna, z przelotnymi opadami deszczu rozwijającymi się w ciągu dnia w całej Wielkiej Brytanii pod koniec tygodnia i w weekend [18-19 maja]. Najcięższe opady i największe ryzyko burz będą dotyczyć południowych części kraju”.


„Temperatury na ogół będą w granicach lub nieco powyżej średniej, ale przy lekkim wietrze nadal będzie ciepło w słonecznych miejscach. W weekend są sygnały, że opady mogą zacząć ustępować na północy, z bardziej stabilnymi warunkami prawdopodobnie ustalającymi się na jakiś czas”.

„Stabilność pogody spada na początku kolejnego tygodnia, z mieszanymi sygnałami. Prawdopodobnie nastąpi kontynuacja opadów na południu, podczas gdy północ będzie miała najlepsze szanse na suchszą pogodę. Temperatury prawdopodobnie pozostaną nieco powyżej średniej” – podało Met Office.


Chociaż prognozy dotyczące Saharyjskiego upału mogą być nieco przesadzone, wciąż możemy spodziewać się ciepłej i zmiennej pogody w nadchodzących tygodniach.

Met Office nadal monitoruje sytuację i będzie aktualizować swoje prognozy w miarę zbliżania się końca maja.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ambasada RP w Wielkiej Brytanii wydaje ważne ostrzeżenie dotyczące podróży do Polski
 Czytaj następny artykuł:
Ogromne kolejki na lotnisku w Wielkiej Brytanii. Pasażerowie stoją przed budynkiem terminala