Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pierwsze duże lotnisko w Wielkiej Brytanii znosi ograniczenie 100 ml płynów w bagażu podręcznym

Na początku przyszłego miesiąca, na jednym z głównych lotnisk w Wielkiej Brytanii, zostaną zniesione restrykcyjne przepisy dotyczące przewozu płynów w bagażu podręcznym, co ułatwi życie wielu podróżnym.

Obowiązujące obecnie przepisy dotyczące przewozu płynów o pojemności do 100 ml zostały wprowadzone w 2006 roku, ale pozostają w mocy do dziś.


Jednakże, od 1 czerwca, Birmingham Airport stanie się pierwszym dużym lotniskiem, które zrezygnuje z tych ograniczeń - podaje The Sun.

Nowe przepisy będą wprowadzone dzięki nowoczesnym skanerom CT, które eliminują konieczność ograniczania płynów w bagażu podręcznym do 100 ml. Nowy limit wyniesie 2 litry.

Nowe skanery CT

Nowe skanery CT, które są instalowane na lotniskach w całej Wielkiej Brytanii, nie tylko zniosą limit 100 ml, ale także sprawią, że podróżni nie będą musieli wyjmować płynów i laptopów z torb podczas przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa.

To znacznie przyspieszy i uprości proces odprawy.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Birmingham Airport planuje wprowadzić nowe skanery do użytku od 1 czerwca, co zbiegnie się z ostatnim weekendem ferii półrocznych.

Lotniska w Luton i Bristolu również mają nadzieję na wprowadzenie nowej technologii do czerwca, przy czym Bristol zainwestował ponad 10 milionów funtów w nowe urządzenia bezpieczeństwa.

Teesside i London City Airport już wprowadziły nowe skanery.

Opóźnienia na innych lotniskach

Niestety, wiele dużych lotnisk nie zdołało dotrzymać wyznaczonego przez rząd terminu do czerwca 2024 roku.


Lotniska takie jak Heathrow, Gatwick, Stansted i Manchester otrzymały przedłużenie terminu do lata 2025 roku, aby w pełni zainstalować nowe skanery.

Problemy strukturalne oraz konieczność utrzymania bieżących operacji bezpieczeństwa podczas instalacji nowych urządzeń były głównymi przyczynami opóźnień.

Rekomendacje dla podróżnych

Pomimo nadchodzących zmian, stowarzyszenie branży turystycznej ABTA zaleca, aby podróżni nadal stosowali się do obecnych przepisów dotyczących płynów o pojemności do 100 ml, ponieważ wiele lotnisk zagranicznych nie ma jeszcze zainstalowanych nowych skanerów.


Dyrektor ds. Public Affairs ABTA, Luke Petherbridge, podkreśla: „Aby wszyscy mogli cieszyć się bezstresowym doświadczeniem podczas ferii półrocznych, nasza wiadomość jest prosta – nie można się pomylić, jeśli będziesz przestrzegać obecnych zasad dotyczących płynów i laptopów podczas przygotowywania bagażu podręcznego”.

Nowe skanery na lotniskach mają na celu przyspieszenie procesu odprawy i wzmocnienie bezpieczeństwa, ale do czasu ich pełnego wdrożenia najlepiej jest podróżować tak, jakby nic się nie zmieniło.

Aktualne zasady bagażu podręcznego na liniach lotniczych w UK

Podróżni powinni pamiętać o obowiązujących zasadach dotyczących bagażu podręcznego na różnych liniach lotniczych:

  • Ryanair: Jeden osobisty bagaż nie większy niż 40 cm x 20 cm x 25 cm.
  • EasyJet: Jeden osobisty bagaż nie większy niż 45 cm x 36 cm x 20 cm.
  • Jet2: Jeden osobisty przedmiot, który mieści się pod siedzeniem z przodu, oraz jedna torba kabinowa nie większa niż 56 cm x 45 cm x 25 cm, ważąca do 10 kg.
  • TUI: Jeden osobisty przedmiot, który mieści się pod siedzeniem z przodu, oraz jedna torba kabinowa nie większa niż 55 cm x 40 cm x 20 cm, ważąca do 10 kg.
  • British Airways: Jeden osobisty bagaż nie większy niż 40 cm x 30 cm x 15 cm oraz jedna torba kabinowa nie większa niż 56 cm x 45 cm x 25 cm, ważąca do 23 kg.
  • Virgin Atlantic: Jeden osobisty przedmiot, który mieści się pod siedzeniem z przodu, oraz jedna torba kabinowa nie większa niż 56 cm x 36 cm x 23 cm, ważąca do 10 kg.

Zobacz też:


Podróżni powinni przestrzegać tych zasad, aby uniknąć problemów na lotniskach, które jeszcze nie zainstalowały nowych skanerów.

[Caption]

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Cztery z pięciu najgorszych lotnisk w Europie znajdują się w Wielkiej Brytanii
 Czytaj następny artykuł:
Brytyjski bank rozdaje pieniądze dla swoich klientów. Każdy otrzyma po 100 GBP