Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany na granicach

Od 6 października osoby spoza UE będą musiały podawać dane biometryczne przy wyjeździe z Wielkiej Brytanii do strefy Schengen na krótki pobyt (do 90 dni).

Automatyczny system będzie rejestrował odciski palców i zdjęcia twarzy podróżnych, zastępując ręczne stemple w paszportach.


Podróżni będą również musieli odpowiadać na pytania dotyczące swojej podróży.

Brytyjskie punkty graniczne inwestują miliony funtów w przygotowania do wprowadzenia nowego systemu.

W Wielkiej Brytanii pojawiają się obawy dotyczące potencjalnych zatorów na przejściach przez Kanał La Manche.

Podczas gdy pasażerowie lotniczy będą rejestrować informacje na lotniskach docelowych, osoby wyjeżdżające przez port w Dover lub Tunel będą musiały przejść przez ten proces na brytyjskiej ziemi.


Połączenia Kolejowe i Morskie

Eurotunnel, operator promów samochodowych przez Tunel, wydaje 80 milionów euro (68 milionów funtów) na modernizację terminali w Coquelles i Folkestone.

Prace obejmują dedykowane stanowiska kontrolne, kioski biometryczne i dynamiczne oznakowanie. Testy terminalu w Folkestone mają rozpocząć się w lipcu.


Eurostar, operator pociągów przez Kanał, wydał równowartość 8,5 miliona funtów na podwojenie liczby punktów kontroli granicznej w strefie odlotów i instalację kilkudziesięciu kiosków na stacji London St Pancras International.

Simon Lejeune, szef stacji i bezpieczeństwa Eurostar, zapewnił BBC, że pasażerowie nie będą musieli przyjeżdżać na stację wcześniej niż obecnie.

„Z naszym układem czas odprawy wyniesie nadal 45–90 minut, Naprawdę intensywnie to planowaliśmy” - powiedział.

Operatorzy autokarów szczególnie obawiają się długich opóźnień. Port w Dover planuje budowę hal dla autokarów z dala od głównych stref odpraw oraz nowe kioski.


Samochody będą przetwarzane oddzielnie. Dyrektor generalny portu, Doug Bannister, powiedział BBC, że jego plany mają na celu „minimalizowanie czasów oczekiwania, kolejek oraz, oczywiście, zatorów na drogach i w całym mieście”.

Korzyści z Nowego Systemu

Komisja Europejska twierdzi, że wykorzystanie automatycznych kontroli granicznych i systemów samoobsługowych powinno być „szybsze i bardziej komfortowe dla podróżnych”.

„EES przyczyni się do zapobiegania nielegalnej migracji i ochrony bezpieczeństwa obywateli europejskich” - powiedziała Komisja.


„Nowy system pomoże również uczciwym obywatelom państw trzecich podróżować łatwiej, jednocześnie skuteczniej identyfikując osoby przebywające na dłużej niż pozwalają na to przepisy oraz przypadki oszustw związanych z dokumentami i tożsamością”.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Wielka Brytania czeka na ekstremalne fale upałów tego lata
 Czytaj następny artykuł:
Pilne ostrzeżenie dla pracowników w Wielkiej Brytanii. Mogą odzyskać 1500 GBP podatku