Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Dzień Św. Patryka

sw. patryk
Irlandczycy witają się pięknym pozdrowieniem: „Bóg, Maryja i Św. Patryk niech będą z Tobą". Postać owego, wyjątkowego apostoła, jak podaje legenda, nawracającego druidów i rozmawiającego ze zwierzętami, cieszy się ogromnym szacunkiem, nie tylko na Zielonej Wyspie, ale i wszędzie tam, gdzie trafili jej mieszkańcy.

 Nic też dziwnego, że jego postać otaczają liczne legendy. Sam Święty opisywał siebie jako „najbardziej pokornego ze sług, Śpiewającego nieustannie pieśń dziękczynną na cześć swojego Stwórcy, za to, że wybrał go jako narzędzie niosące Dobrą Nowinę, by ci, którzy czcili bożki, stali się ludem Bożym".
 
Symbolem Irlandii jest zaś trójlistna koniczynka zwana ‘shamrock', za której pomocą  Św. Patryk tłumaczył Irlandczykom tajemnicę Trójcy przenajświętszej. Obecnie, przez kilka marcowych dni, Birmingham kusi  zielenią i złocistym pomarańczem - wiosennymi kolorami irlandzkiej flagi. To znak, że trwają tu, łączące się nieomal z początkiem kalendarzowej wiosny, obchody wielkiego Święta Zielonej Wyspy - dnia Św. Patryka. Z tej okazji mają tu miejsce liczne zabawy, koncerty, parady.

W sobotę 15 marca muzyka oraz tańce w Burlingu (na przeciwko Selfridges Food Hall) 1.30pm - 4.30pm.

Sobotni wieczór z muzyką - Carlow County Association finger buffet dance at the Irish Club, with music from Tom & Irene and Full Circle. Bilety 3-5 GBP.O godzinie 20.30 w St Francis', Handsworth odbędzie się Sligo County Association - Grand reunion of the 1960s charity evening. Bilety w cenie 3GBP.

W niedzile 16 marca odbędzie się parada uliczna, która rozpocznie się o godzinie 12 przy Burlingu (przy statule Nelsona).

Zapraszamy!

-
 


Czytaj następny artykuł:
Nowy serwis - friends.bham.pl