Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Polscy geje lepiej czują się w UK

Homofobia w Polsce jest kolejnym ważnym powodem polskiej imigracji do Wielkiej Brytanii. Młodzi ludzie wyjeżdżają do UK nie tylko ze względu na czynniki ekonomiczne, polscy geje decydują się na wyjazd do UK, by uniknąć dyskryminacji.

Pamela Sposito - studentka i pracownik naukowy University of Westminster przeprowadziła ankietę i wywiady z młodymi Polakami. Ci, którzy do Wielkiej Brytanii przyjechali na studia, nie mają zamiaru wracać do Polski z powodu homofobii. Aż 66% polskich studentów (o różnej orientacji seksualnej) z Londynu przyznaje, że antygejowskie wypowiedzi i zachowania są w Polsce powszechne, a 75% twierdzi, że brytyjskie społeczeństwo jest bardziej przyjazne gejom.

20-letni Kamil porzucił studia w Gdańsku i obecnie studiuje medycynę na renomowanym University College London, jednej z najbardziej przyjaznych homoseksualistom uczelni według Stonewall's Gay by Degree. Student opowiada jak na dwa tygodnie przed wyjazdem do Londynu zaatakowała go trójka nastolatków, która pobiła go i złamała mu szczękę. Powód? Wyglądał „gejowsko”.

Ela, studentka psychologii na Uniwersytecie w Westminster, dodaje, że w UK na każdym uniwersytecie znajduje się związek, który pomaga homoseksualistom. W Polsce istnieje takich tylko kilka i znajdują się one pod ogromną presją publiczną.

Para absolwentów-gejów z Warszawy narzeka, że musieli zmieniać kilka razy miejsce zamieszkania, ze względu na agresję ze strony sąsiadów. Przeprowadzili się do Petersborough i znaleźli pracę w przeciągu dwóch tygodni. Teraz marzą o tym, by przeprowadzić się do Londynu i znaleźć pracę w zawodzie.

Robert Biedroń, pierwszy polski poseł homoseksualista, który otwarcie przyznał się do swojej orientacji, mówi, że homoseksualiści nie mogą być w Polsce sobą. Dlatego młodzi i ambitni studenci preferują wyjeżdżać do dużych europejskich miast, takich jak Londyn.

W Polsce trwa dyskusja na temat małżeństw homoseksualnych i możliwości adoptowania dzieci przez takie pary. Obecnie jest ona zdominowana przez kościół, a wiele wypowiedzi umieszcza homoseksualistów w tej samej kategorii, co zboczeńców i pedofilii. Pełne nienawiści wystąpienia w stosunku do gejów przykrywa się zaś pod płaszczykiem ochrony wartości tradycyjnej rodziny.
-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Jest nowe zdjęcie księcia Jerzego
 Czytaj następny artykuł:
Eksport do UE zapewnia 4,2 mln stanowisk pracy