Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

UE przegłosowała podział uchodźców

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przegłosowali we wtorek w Brukseli podział 120 tysięcy uchodźców.

Według wstępnych wyliczeń do Polski na razie mają trafić 5082 osoby, ostatecznie może ich być jednak mniej. Przeciw tym planom były Słowacja, Czechy, Węgry i Rumunia.

W pierwszej kolejności podzielonych zostanie 66 tysięcy uchodźców, docierających do Włoch i Grecji, a w sprawie relokacji 54 tysięcy osób, które według początkowych planów miały zostać przesiedlone z Węgier, zapadną odrębne decyzje Rady UE; Węgry ogłosiły, że nie chcą korzystać z programu relokacji uchodźców.

"Z tych 66 tysięcy na Polskę wstępnie przypadają 5082 osoby, ale na pewno tylu nie będzie, ponieważ Irlandia, Dania , Szwajcaria, Norwegia i prawdopodobnie Islandia zgłosiły, że też będą uczestniczyć w tym procesie. Wyliczone na razie liczby się zmniejszą" - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk po spotkaniu w Brukseli.

Wielka Brytania nie weźmie udziału w projekcie relokacji, ale rząd UK zgodził się przyjąć 20 tysięcy syryjskich uchodźców w ciągu najbliższych pięciu lat. Brytyjski resort spraw wewnętrznych podał, że we wtorek do Wielkiej Brytanii przybyli pierwsi uchodźcy syryjscy.


Źródło:wp.pl
-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Skandal z emisją spalin w autach VW - setki tysięcy pojazdów zostanie wezwanych na naprawę
 Czytaj następny artykuł:
Napadli z maczetą i młotkiem na sklep - ukradli osiem piw i dwa wina


// //