Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Dzisiaj lekarze stażyści w Anglii rozpoczynają 24-godzinny strajk

Dziś o godzinie 8:00 swój strajk rozpoczynają angielscy lekarze stażyści. To pierwsza taka akcja od 40 lat. Powodem protestu jest brak porozumienia z ministrem zdrowia w sprawie jego nowego pomysłu na kontrakty.

Strajk, który został zorganizowany tylko w Anglii, potrwa 24 godziny i przez ten okres lekarze stażyści będą udzielać jedynie niezbędnej pomocy. Protest sprawił, że konieczne było anulowanie 4 tys. zaplanowanych operacji, jednak przedstawiciele związków tłumaczą, że krok ten był nie do uniknięcia.

Lekarze stażyści zdecydowali się na strajk po fiasku rozmów z ministrem zdrowia. Dotyczyły one podwyżek w związku z wprowadzeniem nowego rodzaju kontraktów. Rząd zaoferował 11-procentowy wzrost wynagrodzeń, ale zdaniem lekarzy to zbyt mało, gdyż plany ministra zakładają, że godziny pracy pomiędzy 19:00-22:00 nie będą traktowane już jako nadgodziny i przez to przestaną być dodatkowo płatne.

Związki zawodowe zapowiadają, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, kolejny, tym razem 48-godzinny protest rozpocznie się 26 stycznia. Gdy to nie przyniesie rezultatu, 10 lutego w godzinach 8:00-17:00 lekarze całkowicie odejdą od łóżek pacjentów.

W związku z dzisiejszym strajkiem pikiet należy się spodziewać przed Queen Elizabeth Hospital, Heartlands, Good Hope, Birmingham Children’s Hospital, Sandwell Hospital, City Hospital, Russells Hall Hospital, Walsall Manor i New Cross Hospital w Wolverhampton.

NHS przyznaje, że protest jest bardzo kłopotliwy. W Sandwell and West Birmingham NHS Trust anulowano 5 operacji i 126 wizyt pacjentów. W Heart of England NHS Trust trzeba było odwołać 241 wizyt, w Birmingham Children's Hospital 38 oraz 3 niezbyt pilne operacje.
-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Zamach w centrum Stambułu
 Czytaj następny artykuł:
Angela Merkel przyznała, że kryzys imigracyjny wymknął się spod kontroli