Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ponad milion pracowników z Europy Wschodniej – premier musi przyspieszyć Brexit

Pojawiły się naciski na premier Theresę May, by przyspieszyła proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ma to związek z opublikowanymi wczoraj danymi dotyczącymi rekordowej liczby imigrantów pracujących na Wyspach.

Według Office for National Statistics jeden na sześć etatów w Wielkiej Brytanii obsadzony jest przez cudzoziemca. Zagraniczni pracownicy stanowią grupę liczącą 5,4 mln osób. W sumie w całym kraju zatrudnienie posiada 31,8 mln ludzi.

Dane pokazują też, że po raz pierwszy milion przekroczyła liczba pracowników pochodzących z Polski oraz siedmiu innych krajów z Europy Wschodniej, które w 2004 roku dołączyły do Unii Europejskiej. W 2010 roku, gdy władzę obejmowała koalicja pod przewodnictwem Partii Konserwatywnej było ich 561 tys. Największy wzrost zaobserwowano wśród Bułgarów i Rumunów. W ciągu roku ich liczba zwiększyła się o 86 tys. (45 proc.) do 276 tys.

Z kolei o 145 tys. wzrosła liczba pracowników, którzy przybyli z państw „starej UE”, czyli Hiszpanii, Włoch, czy Grecji. Ich migracja ma związek ze stagnacją w gospodarkach strefy euro.

W sumie w Wielkiej Brytanii pracuje 2,3 mln osób pochodzących z krajów unijnych. To o milion więcej niż w 2010 roku i o 1,5 mln więcej niż, w 2004, gdy ówczesny premier Tony Blair zniósł restrykcje dotyczące pracy dla nowych członków wspólnoty.

ONS podaje, że w ciągu roku zatrudnienie w kraju zwiększyło się o 614 tys. 60 proc. nowych miejsc pracy zostało obsadzonych przez cudzoziemców, 285 tys. z nich przez obywateli krajów unijnych. Krytycy mówią, że to pokazuje, iż Wielka Brytania musi odzyskać kontrolę nad własnymi granicami.

Rząd ciągle powtarza, że może wprowadzić obostrzenia dla pracowników spoza Unii Europejskiej i zmienić przepisy tak, by uzyskanie wizy było trudniejsze, ale jak do tej pory na Wyspach pracę znalazło ponad 3 mln przyjezdnych spoza wspólnoty.
-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Przy granicy z Polską zatrzymano podejrzanego o przygotowywanie zamachu
 Czytaj następny artykuł:
W Birmingham powstanie bar inspirowany filmem „Coyote Ugly”