Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

bham.pl Wiadomości Zdrowie Trzeci przypadek małpiej ospy w Wielkiej Brytanii. Zarażony to pracownik szpitala
Trzeci przypadek małpiej ospy w Wielkiej Brytanii. Zarażony to pracownik szpitala

W Wielkiej Brytanii potwierdzono trzeci przypadek zachorowania na małpią ospę. Tym razem lekarze wykryli wirusa u pracownika szpitala w Blackpool.

Niedawno informowaliśmy o pierwszym przypadku małpiej ospy w Wielkiej Brytanii, który zdiagnozowano w piątek 8 września, u obywatela Nigerii przebywającego w bazie marynarki wojennej w Kornwalii.

Kilka dni później, tą rzadką chorobę zdiagnozowano u drugiego pacjenta, który przebywał w szpitalu w Blackpool.


Przedstawiciel brytyjskiej służby zdrowia dr Nick Phin potwierdził, że trzecim chorym na małpią ospę jest lekarz, który opiekował się zarażonym pacjentem, zanim wykryto niego wirusa.

Pracownik zarażony wirusem został odizolowany, aby uniknąć kolejnych zarażeń. Jest leczony w specjalistycznej klinice w Royal Infirmary w Newcastle.

Władze szukają obecnie wszystkich, w tym pracowników służby zdrowia, którzy mieli z nim kontakt w ciągu 24 godzin od zauważenia wysypki na jego ciele.

Ospa małpia (monkeypox) to egzotyczna choroba zakaźna małp, wywołana przez wirus ospy małpiej należąc do rodzaju Orthopoxvirus.

Według PHE, małpia ospa jest rzadko przenoszona na ludzi i większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni, choroba może jednak wywołać ciężkie powikłania u niektórych osób.

Początkowe objawy to gorączka, ból głowy, bóle mięśni, ból pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.

Może również rozwinąć się wysypka, zwykle zaczyna się od twarzy, następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała. W końcu tworzy strup, który opada.

środa, 26 września 2018 13:33
 
Polub nas na Facebooku
Obserwuj nas na Twitterze


Czytaj poprzedni artykuł:
Strajk pilotów i personelu pokładowego Ryanair – 190 lotów odwołanych
  Czytaj następny artykuł:
Dwie karetki uszkodzone po ataku cegłami, obie miały zabrać tego samego pacjenta do szpitala