Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Czy Wielka Brytania wznowi podróże zagraniczne? Dziś konferencja prasowa ministra transportu

Minister transportu Grant Shapps poprowadzi dziś o 17:00 konferencję prasową na Downing Street.

Według zapowiedzi rząd ma ogłosić, do których krajów osoby mieszkające w Anglii będą mogli podróżować bez konieczności poddawania się kwarantannie po powrocie.


Wszystko wskazuje na to, że zagraniczne wakacje będą mogły zostać wznowione zgodnie z planem od 17 maja.

Według ekspertów z branży turystycznej rządowa „zielona lista” dotycząca podróży będzie „rozczarowująco mała”.

W nowym systemie kraje zostaną podzielone na trzy kategorie — zieloną, bursztynową i czerwoną — aby pomóc określić, jakie środki bezpieczeństwa należy wprowadzić, podczas powrotu z poszczególnych krajów.

Osoby przybywające z zielonej lokalizacji nie będą musiały poddawać się kwarantannie po powrocie i będą musiały przejść jeden test po przybyciu.


Przyjeżdżający krajów znajdujących się w kategorii ambrowej będą mieli obowiązek wykonania testu przed podróżą, dwóch testów PCR w drugim i ósmym dniu po przyjeździe oraz odbycia 10-dniowej kwarantanny w domu, która może zostać skrócona w przypadku jeszcze jednego testu w piątym dniu.

Natomiast po przyjeździe z kraju oznaczonego na czerwono, oprócz testów, wymagane będzie odbycie płatnej 10-dniowej kwarantanny w wyznaczonych przez władze hotelach.

Kluczowymi czynnikami decydującymi o przypisaniu państw do poszczególnych kategorii będą: odsetek zaszczepionej populacji, wskaźnik zakażeń, rozpowszechnienie wariantów budzących obawy oraz dostęp danego kraju do wiarygodnych danych naukowych i sekwencjonowania kodu genetycznego wirusa.

We wspólnym artykule w The Daily Telegraph szefowie BA, lotniska Heathrow, easyJet, Manchester Airport Group i Jet2 skrytykowali rząd za jego plany zmuszenia podróżujących z Wielkiej Brytanii do poddawania się testom na obecność koronawirusa, nawet jeśli zostali w pełni zaszczepieni.


Grupa twierdzi, że nielogiczne jest wymaganie od w pełni zaszczepionych brytyjskich turystów płacenia 60 GBP za osobę za wykonanie testu PCR po powrocie do domu z kraju znajdującego się na bezpiecznej „zielonej” liście.

Uważają oni, że ustanowienie takiego obowiązku zagroziłoby planom wakacyjnym milionów ludzi.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Jednorazowe reklamówki będą kosztować 10p, również w małych sklepach
 Czytaj następny artykuł:
Podczas pandemii w UK było najwięcej zgonów spowodowanych piciem alkoholu od 20 lat