Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bezpłatne lekarstwa dla osób starszych w UK mogą zostać wycofane od kwietnia

Lekarstwa, które od ponad 25 lat, były bezpłatne w NHS dla osób w wieku 60 lat i starszych, mogą stać się płatne.

Propozycja może wejść w życie w kwietniu, a opłata za receptę w wysokości 9,35 GBP może dodatkowo zostać do tego czasu podwyższona, donosi Express.


Według brytyjskich mediów wprowadzenie opłat za leki ma przynieść dodatkowe 300 milionów funtów dla NHS do 2026/27 roku.

Jednak krytycy pomysłu twierdzą, że ograniczanie dostępu do lekarstw będzie znacznie bardziej kosztowne na dłuższą metę.

Laura Cockram, przewodnicząca grupy kampanii Prescription Charges Coalition, powiedziała: „Pobieranie opłat za recepty byłoby katastrofą dla dziesiątek tysięcy ludzi, którzy mogą napotkać nową przeszkodę w dostępie do swoich niezbędnych leków”.

„Ta propozycja prawdopodobnie będzie kosztować więcej i spowoduje trwałe szkody dla zdrowia narodu”.


„Propozycja stwarza ryzyko, że więcej osób będzie wybierać między lekiem, na który mogą sobie pozwolić, a rachunkami, które muszą zapłacić” - dodała.

Thorrun Govind, przewodnicząca Angielskiej Rady Farmaceutycznej Królewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, również wyraziła swój niepokój, mówiąc: „Jeśli nie stać Cię na leki, zaczynasz chorować, co prowadzi do złego stanu zdrowia oraz kosztownych i niepotrzebnych przyjęć do szpitala”.

Dodała, że podniesienie wieku uprawniającego do bezpłatnych recept podczas pandemii może poważnie wpłynąć na osoby starsze w Anglii.

Natomiast dyrektor organizacji charytatywnej Age UK, Caroline Abrahams, nazwała to „kopnięciem w zęby”, zarówno dla biednych osób starszych, jak i NHS.


Pacjenci w Anglii otrzymują obecnie bezpłatne recepty po ukończeniu 60 lat, podczas gdy leki są bezpłatne dla wszystkich w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Jeśli propozycja zostanie przyjęta, wiek bezpłatnych recept NHS zostanie podwyższony do 66 lat – zgodnie z wiekiem emerytalnym.

Obecnie 3,54 miliona osób w wieku od 60 do 65 lat w Anglii, korzysta z darmowych recept NHS.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
30 Finał WOŚP w Birmingham
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania wycofuje część pracowników ambasady z Ukrainy


// //